Noc to czas, w którym organizm regeneruje się po ciężkim dniu. Niestety spanie w niewłaściwej pozycji może spowodować, iż ból kręgosłupa stanie się codziennością. Warto więc zadbać o odpowiednie ułożenie ciała podczas snu oraz o dopasowany do indywidualnych potrzeb materac.
ReklamaPrzyczyny bólu w odcinku lędźwiowym
Do głównych przyczyn w odcinku lędźwiowym zaliczyć można:
- Brak aktywności fizycznej,
- siedzący tryb pracy/życia,
- wady postawy,
- ciężka praca fizyczna z nadmiernym dźwiganiem,
- stan po wypadkach komunikacyjnych i urazach sportowych.
Jak spać gdy boli kręgosłup lędźwiowy
Sen to czas, w którym każda część naszego ciała odpoczywa, w tym również kręgosłup. Nie zastosowanie takiej pozycji snu, która odciąża bolące miejsce oraz niewłaściwie dopasowany materac (zbyt miękki, lub zbyt twardy), to główne powody pojawienia się bólów kręgosłupa. Gdy już tylko się pojawią, należy zastosować taką pozycję ciała podczas snu, która pozwoli ulżyć kręgosłupowi — zwłaszcza w bolącym miejscu.
Dyskopatia lędźwiowa jak spać?
Jedną z najstarszych metod stosowanych w leczeniu bóli kręgosłupa wywołanych dyskopatią było spanie na twardych powierzchniach, jak podłoga czy deski. Jednak wiele badań naukowych wykazało, iż mimo poprawnego założenia, przyczynia się do pogłębienia choroby. Leżenie na twardej powierzchni rzeczywiście pozytywnie wpływa na schorzenie, jakim jest dyskopatia lędźwiowa — jednak w przypadku nieelastycznej wersji tego schorzenia. W związku z tym, iż podłoga nie dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i zapewnia ograniczony dopływ powietrza, lepszym wyborem może okazać się twardy materac, który spełnia tę funkcję. W przypadku dyskopatii lędźwiowej najlepszym wyborem będzie ten, który sferami twardości zadba o konkretne partie ciała, jak okolice klatki piersiowej, karku, głowy, ramion, czy też szyjny odcinek kręgosłupa.
Co więcej, istotną kwestią przy bólach kręgosłupa na skutek dyskopatii lędźwiowej, jest odpowiednia pozycja snu. Wszystko dlatego, że właściwie ułożony kręgosłup pozwala na odciążenie włókien nerwowych, które są uciśnięte przez wypadające krążki lub krążek. Do najważniejszych pozycji snu w przypadku dyskopatii lędźwiowej zaliczane są:
- Pozycja boczna,
- pozycja embrionalna (ze zgiętymi nogami),
- leżenie na brzuchu ze złączonymi do dołu dłońmi, które podpierają czoło.
Jak spać po operacji kręgosłupa lędźwiowego
Czas po operacji kręgosłupa lędźwiowego to stan, w którym należy zapewnić odpowiednie odciążenie w tej części pleców, również w trakcie snu. W tym przypadku skuteczna okaże się pozycja embrionalna. Jest to wyjątkowo rozluźniająca pozycja spania na boku, która rozciąga mięśnie okołokręgosłupowe i kręgosłup.
Kolejną dozwoloną pozycją po operacji kręgosłupa lędźwiowego jest spanie na brzuchu. Jednak w tym przypadku należy zachować ograniczone zaufanie i indywidualnie sprawdzić, czy ta pozycja nie sprawia dyskomfortu.
Mimo wszystko najbardziej rekomendowana pozycja po operacji kręgosłupa lędźwiowego to spanie na plecach, które pozwala na rozluźnienie organów wewnętrznych i odpoczynek ciała.
Jak odciążyć kręgosłup lędźwiowy
Osoby, u których ból kręgosłupa występuje głównie w jego dolnej części, powinny umieścić dwie poduszki pod plecami (u ich dolnej części) i szyją. Takie działanie pomoże utrzymać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Dla większego komfortu zaleca się umieścić po jednej poduszce pod stopami i kolanami.
Pozycja boczna to świetny sposób na odciążenie dolnej części pleców. Włożenie między kolana cienką poduszkę sprawi, że zwiększony zostanie komfort snu, a takie bezpieczne ułożenie ciała będzie zbawienne dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa.
Ból pleców po spaniu
Ból kręgosłupa jest schorzeniem coraz bardziej powszechnym. Do przyczyn jego powstania można zaliczyć: siedzący tryb życia, złe nawyki ruchowe, niski poziom aktywności fizycznej oraz nieodpowiedni sen. Warto podkreślić, iż problem ten może dotknąć każdego, bez względu na wiek. Dlatego też warto odpowiednio zatroszczyć się o właściwe ułożenie kręgosłupa podczas snu. Warto wiedzieć, że wskazane jest, aby po przebudzeniu najpierw rozciągnąć swój kręgosłup, co zniweluje uciążliwy ból.
W jakiej pozycji odpoczywa kręgosłup
Gdy ból kręgosłupa towarzyszy nam każdego ranka, to znak, że podczas snu ciało znajdowało się w nieodpowiedniej pozycji. W fazie bólu istotne jest zastosowanie innej pozycji, która zarówno przyniesie ulgę w dolegliwościach, jak i zabezpieczy przed pogorszeniem się kondycji naszego kręgosłupa. Choć najbardziej zdrowymi są takie pozycje, jak: boczna, na plecach i na brzuchu, to w przypadku gdy pojawia się ból kręgosłupa, aby uniknąć korzystania ze świadczeń zdrowotnych, pomoże nam ta, która w danym schorzeniu przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości.
ReklamaĆwiczenia metodą Mackenziego na kręgosłup lędźwiowy
Ćwiczenia na kręgosłup metodą McKinziego to plan treningowy, który powinien być dobrany indywidualnie. Dlatego, należy udać się do lekarza bądź fizjoterapeuty. Ważne by powstał on na podstawie sporządzonego protokołu badania, który składa się z badania klinicznego i wywiadu. Ćwiczenia stosowane są w przypadku konkretnych bóli kręgosłupa, np.:
- Odcinek szyjny — bazują one na wykorzystaniu stabilnej pozycji i ruchu odcinku szyjnego w konkretnym kierunku.
- Odcinek lędźwiowy — są one oparte o mechanizm zgięciowy i wyprostny.
Doskonałym sposobem na bóle kręgosłupa jest również masaż shiatsu. Podobnie jak akupresura, opiera się o pobudzenie punktów aktywnych biologicznie za pośrednictwem kciuków, palców, dłoni, a nawet łokci. Stosowany w okolicy okołokregosłupowej wspiera regenerację kręgosłupa. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule masaż shiatsu.