Praca w niemieckiej opiece jest kusząca. Kojarzy się nie tylko z większymi zarobkami niż praca w Polsce, ale i z szybką rekrutacją. Często oznacza też pewność zatrudnienia, bo opiekunki i seniorzy niejednokrotnie związują się ze sobą na lata. Choć jednak coraz więcej osób rozważa taki wyjazd, nie oznacza to, że nie budzi on żadnych wątpliwości. Jednym z najczęściej stawianych pytań jest to, które dotyczy znajomości języka niemieckiego. Czy osoba, która nie umie się nawet przywitać bez sprawdzenia na kartce podstawowych zwrotów, może być opiekunką osób starszych? Okazuje się, że nie jest to wcale przeciwwskazanie.
ReklamaNa ratunek – technologia
Z ogłoszeń, które można znaleźć w internecie wynika, że opiekunka Niemcy bez języka wcale nie musi obawiać się, że zabraknie dla niej zatrudnienia. Oczywiście, wybierając się do Niemiec powinna mieć ona gotowość do nauki nowych słów i zwrotów, może mieć jednak pewność, że zadanie to będzie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Tam, gdzie trudno o naturalną komunikację, z pomocą przychodzą dziś zdobycze nauki i techniki i to właśnie one sprawiają, że opiekunka może dobrze porozumiewać się z seniorem nawet bez solidnej bazy słownictwa i gramatyki.
Opiekunowie osób starszych mogą więc korzystać zarówno z różnego rodzaju tłumaczy, jak i z innych aplikacji ułatwiających porozumiewanie się. Nowe rozwiązania mają swoje ograniczenia. Nie przenoszą emocji, nie radzą sobie też najlepiej z wyrazami, których używa się w kontekście innym niż standardowy. Sa jednak cennym wsparciem i pomagają w trudnych początkach, gdy wypowiedzenie każdego zdania jest dla opiekuna wyzwaniem.
Senior jako nauczyciel
Seniorzy, którzy nawiązują współpracę z opiekunką bez języka, zwykle nie ograniczają się do porozumiewania się z nią monosylabami. Doświadczenia osób, które wykonują ten zawód już od dłuższego czasu potwierdzają, że osoby starsze są fantastycznymi nauczycielami. Nawet, jeśli cierpliwość nie jest ich zaletą w codziennym życiu, potrafią spokojnie i konsekwentnie poprawiać błędy językowe opiekuna. Odczuwają też autentyczną radość obserwując jego postępy. Wspólna nauka jest często czynnikiem integrującym. To także doskonały pomysł na zabicie czasu, którego wiele starszych osób ma w nadmiarze. Brak znajomości języka niemieckiego nie jest też problemem, gdy pomocy opiekuna potrzebuje senior z rodziny polskojęzycznej. Ofert takich nie ma zbyt dużo, nie oznacza to jednak, że nigdy się nie zdarzają.
ReklamaKurs przed wyjazdem – czemu nie?
Na naukę nigdy nie jest za późno, osoba myśląca o pracy w opiece w Niemczech może więc spróbować przyswoić język jeszcze przed wyjazdem. Trudno liczyć na to, że popularne szybkie kursy języka niemieckiego pozwolą na swobodę wypowiedzi umożliwiającą czytanie niemieckiej prasy. Pozwolą jednak na przyswojenie wielu słów i zwrotów niezbędnych podczas pierwszego kontaktu. Dziś nie trzeba już nawet uczęszczać na nie fizycznie. Ogromną popularnością cieszą się kursy online, które można robić bez opuszczania domu. Już po kilku tygodniach nauki można poczuć się w Niemczech zdecydowanie pewniej, nawet jeśli trudno mówić o swobodnym mówieniu po niemiecku.