W mediach wciąż promowany jest zdrowy styl życia oraz niskokaloryczna dieta, której głównym celem jest zdrowie i utrata wagi. Rodzinne gotowanie i spędzanie czasu na przygotowywaniu własnoręcznie zrobionych, pysznych wypieków; w tym różnorodne ciasta i chleby. Pragniemy przedstawić wam kolejny przepis, tym razem zajmiemy się chlebem jaglanym. Odpowiemy sobie na pytanie czy chleb z kaszy jaglanej jest bardziej zdrowy niż tradycyjny wypiekany z mąki pszennej.
Kasza jaglana – witaminy i właściwości odżywcze
Przyrządzana z prosa kasza jaglana to z pewnością jedna z najstarszych i najlepiej poznanych kasz. Według nas, jest ona dzisiaj niedoceniana, a tzw. „jagły” mają wiele cennych właściwości. Kasza jaglana jest jedną z niewielu kasz zasadotwórczych, przez co poza właściwościami odżywczymi ma ona również właściwości lecznicze (neutralizuje kwaśne środowisko żołądka). Jagły to najstarsza znana kasza, którą otrzymuje się z nasion prosa (było ono uprawiane już w epoce neolitu).
ReklamaJest to produkt bezglutenowy, chętnie wykorzystywany w kuchni azjatyckiej. Ma mało skrobi, ale dużo łatwo przyswajalnego białka. Wyróżnia się wśród innych kasz najwyższą zawartością witamin z grupy B; zwłaszcza B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) oraz miedzi i żelaza. Kasza jaglana jest lekkostrawna i może być stosowana przez alergików, ponieważ nie zawiera glutenu. Możemy ją polecić osobom cierpiącym na celiakię oraz anemikom. Ze względu na dużą zawartość błonnika dania z jej udziałem przyspieszają perystaltykę jelit i prowadzą do utraty wagi.
Co ciekawe, właściwości prosa znane były już u ubogich ludów afrykańskich. Szamani upatrywali się w nim pozytywnego wpływu na zdrowie, a także działania przeciwzapalnego i chłodzącego. Gotowane zboże stosowano jako kompres na ropnie, wrzody oraz afty, a kobietom podawano je doustnie na krwiomocz. Korzeń prosa afrykańska rodzina używała jako odtrutkę na jad zwierząt.
Przepis na chleb z ugotowanej kaszy jaglanej
Składniki:
- 1 szklanka kaszy jaglanej ugotowanej na sypko,
- 6 łyżek mąki gryczanej,
- 2 łyżeczki skrobii ziemniaczanej,
- 1/3 szklanki świeżo wyciśniętego soku jabłkowego,
- 30 ml wybranego oleju nierafinowanego,
- szczypta: soli, papryki, kurkumy i sezamu.
Przygotowanie chleba z kaszy jaglanej:
Kaszę gotujemy według przepisu z opakowania, następnie odmierzamy szklankę lekko ostudzonej kaszy, którą dodajemy do miski. Kolejno należy dodać; mąkę, skrobię, olej, sok, sól i przyprawy (poza sezamem). Całość należy wymieszać lub zmiksować na gładką masę – ciasto ma być gęste, ale nie może być suche. W przypadku gdy konsystencja ciasta będzie zbyt gęsta, dodaj więcej soku. Gotową masę wykładamy na blaszkę (22 x 18 cm) wyłożoną papierem do pieczenia, całość posypujemy sezamem. Pieczemy nasz chlebek z kaszy jaglanej 30 minut w temperaturze 180 oC. Po tym czasie chleb z kaszy jaglanej nadaje się do spożycia, polecamy posmarować go hummusem.
Bezglutenowy chleb z kaszy gryczanej i jaglanej
Składniki:
- 200 gramów kaszy gryczanej, w takiej samej ilości potrzebujemy też kaszę jaglaną,
- ok. 500 ml przegotowanej, ciepłej wody,
- 1 płaska łyżeczka soli,
- 2 łyżeczki ziaren siemienia lnianego,
- 1 łyżka nasion chia i pestek dyni,
- szczypta soli do smaku.
Chleb gryczano jaglany – przygotowanie:
Każdą kaszkę przelewamy wrzątkiem, następnie płuczemy kilka razy w misce z ciepłą wodą, aż woda będzie klarowna, kolejno kasze odsączamy. Następnie obie kasze przesypujemy do słoików i zalewamy ciepłą wodą, ok. 1 cm ponad kaszą. Opatulamy słoiki szmatką na 8 godzin, po tym czasie kasza napęcznieje, a woda staje się lepka i ciągnąca. Następnie po tym czasie odkręcamy słoiki i mieszamy kasze, dolewamy brakującą wodę i odstawiamy na kolejne 8 godzin pod przykryciem. Teraz przystępujemy do odlania nadmiaru wody, a gotowe kasze wsypujemy do miski, dodajemy sól i blendujemy na masę o konsystencji lekko grudkowatej. Dodajemy nasiona chia, pestki dyni, siemię lniane i mieszamy całość łyżką.
ReklamaCiasto przekładamy do formy do pieczenia, przykrywamy i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie chleb z ugotowanej kaszy gryczanej wstawiamy do zimnego piekarnika, podgrzewamy do 200oC i pieczemy 55 minut w tej temperaturze. Po upieczeniu chleb jaglano gryczany wyjmujemy i czekamy aż ostygnie. Podajemy na przykład z pastą z awokado.
Chleb bezglutenowy jaglany
Składniki:
- 2 szklanki kaszy,
- 1 szklanka mąki gryczanej i mąki ryżowej,
- 1,5 szklanki wody,
- 1 łyżeczka soli himalajskiej, pieprzu ziołowego i cebulki w proszku,
- 2 łyżki suszonej żurawiny, pestek słonecznika.
Jak upiec chleb bezglutenowy – wykonanie:
Namoczoną przez 24 godziny kaszę jaglaną do naszego chleba zmiksuj razem z mąką gryczaną, ryżową i dodatkiem wody. Powstałą masę zmieszaj łyżką z żurawiną, pestkami słonecznika, solą, pieprzem i cebulką. Ciasto przełóż do wyłożonej papierem do pieczenia foremki. Chleb jaglany umieść w nierozgrzanym piekarniku, nastaw temperaturę na 200oC i piecz przez 60 minut, aż kolor chleba będzie lekko brązowy. Po wyjęciu z piekarnika posyp gotowy chleb jaglany pozostałymi pestkami słonecznika.
Mamy nadzieję, że nasze chlebowe propozycje przypadły wam do gustu i że często będziecie odwiedzać nasz serwis w poszukiwaniu nowych pomysłów. Prezentowany przez nas chleb z mąki jaglanej stanowi doskonałą propozycję, niezbędną do utrzymania dobrego zdrowia dla całej fit rodziny. Wszystkie powyższe przepisy możesz wykonać samodzielnie, dania bezglutenowe mogą stanowić alternatywę dla znanych nam z piekarni chlebów pszennych i na zakwasie. Idealny i pyszny chleb, do którego przygotowania nie jest potrzebny specjalistyczny piec, a jedynie domowy piekarnik możesz teraz zrobić w prosty sposób w swoim domu. Koniecznie podziel się z nami informacją, który przepis skradł twoje kulinarne serce. Życzymy smacznego!