Wiosenna aura sprawia, że masz ochotę wrócić do regularnego biegania? A może przyjemne promienie słoneczne powodują, że coraz częściej myślisz o wyciągnięciu roweru z zakurzonej piwnicy? Zanim zwiększysz swoją aktywność fizyczną, zrób badania dla amatorów sportu. Sprawdź, czy Twój organizm jest gotowy i zabezpiecz się przed ewentualnymi problemami.
ReklamaDlaczego warto robić badania dla sportowców?
W okresie zimowym rzadziej można spotkać biegaczy, rowerzystów czy osoby jeżdżące na rolkach. Niskie temperatury oraz krótkie dni skutecznie utrudniają uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Mniejsza intensywność ćwiczeń sprawia, że organizm odzwyczaja się od aktywności fizycznej na wyższych obrotach. Spada kondycja czy wydolność. Zarówno mięśnie, jak i stawy potrzebują trochę czasu, aby wrócić na najwyższe obroty.
Zanim wrócisz więc do starych przyzwyczajeń sprzed zimy, zrób badania dla sportowców. Dzięki temu:
- Poznasz swój aktualny stan zdrowia,
- zrozumiesz potrzeby oraz możliwości organizmu,
- dostosujesz formę aktywności fizycznej,
- zaplanujesz intensywność treningów.
Profilaktyczne badania dla amatorów sportów uchronią Cię przed przeciążeniem organizmu oraz kontuzjami. Stopniowy powrót do aktywności fizycznej wiosną sprawi, że płynnie wejdziesz w nowy sezon i bezpiecznie osiągniesz swoje cele.
Sprawdź popularne badania dla sportowców: https://www.synevo.pl/badania-dla-sportowcow/
Kiedy zgłaszać się na badania dla amatorów sportu?
Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego warto robić badania krwi dla sportowców przed rozpoczęciem sezonu. Ich okresowe powtarzanie pozwala kontrolować oraz monitorować stan zdrowia. W ten sposób można szybko sprawdzić, czy np. zmiana nawyków lub inna dieta realnie spełniły potrzeby organizmu. To także bardzo ważne po kontuzji albo silnej infekcji, która znacznie pogorszyła stan zdrowia.
ReklamaRegularne badania dla sportów są szczególnie ważne dla osób, dla których aktywność fizyczna to nie tylko hobby, ale przeważająca część życia codziennego. Warto zająć się dokładną diagnostyką, gdy po zmianie planu treningu następuje silne zmęczenie, bezsenność, zawroty głowy i kołatanie sera, osłabienie, bóle mięśni oraz stawów. Takie objawy mogą świadczyć o przeciążeniu lub przetrenowaniu. Sport to zdrowie, ale zawsze warto słuchać swojego organizmu i dostosowywać się do jego możliwości. Badania dla amatorów sportów ochronią Cię przed osłabieniem.
Jakie badanie powinien wykonać sportowiec?
Zakres badań dla sportowców zależy od intensywności wykonywanych ćwiczeń oraz typu treningu. Osoby, które są pod stałą opieką specjalisty, otrzymują konkretne zalecenia dostosowane do sytuacji oraz potrzeb organizmu. Możesz je jednak zrobić na własną rękę albo poprosić o poradę lekarza rodzinnego. Do podstawowych badań dla amatorów sportu należą:
- Morfologia krwi,
- mocz i ob,
- glukoza,
- kortyzol,
- kreatynina,
- lipidogram,
- cholesterol,
- hormony,
- magnez,
- żelazo.
Zależy Ci na kompleksowych badaniach krwi dla sportowców i nie tylko? Zgłoś się do laboratorium medycznego Synevo. O wysokiej jakości przeprowadzanych badań świadczy certyfikat ISO oraz akredytacja Polskiego Centrum Akredytacji. Do wyboru masz 2 pakiety: Scanactive Basic i Scanactive Premium. W wersji podstawowej sprawdzasz morfologię, CRP (białko C-reaktywne), glukozę, lipidogram, mocznik, kreatyninę, białko całkowite, albuminę, sód, potas, chlorki, magnez, żelazo, kinazę kreatynową i kortyzol. Opcja premium natomiast to dodatkowo testosteron, TSH, ferrytyna i witamina 25(OH)D3. Z badaniami dla sportowców sprawdzisz, jakie są Twoje możliwości oraz czego potrzebuje organizm. Regularna diagnostyka umożliwi Ci też monitorowanie postępów i bezpieczne wprowadzenie zmian bez ryzyka pogorszenia stanu zdrowia.