Uzależnienie od papierosów — jak się od niego uwolnić?

Kto choć raz próbował rzucić palenie, ten wie, że nie jest to łatwa sprawa. Mimo wielu postanowień i chęci zerwania z nałogiem, czasem nasza silna wola okazuje się niewystarczająca. Ciężko jest zwłaszcza wtedy, kiedy nałóg towarzyszy nam przez wiele lat. Warto jednak chociażby ze względów zdrowotnych uporać się z nim. Czy istnieje łatwy sposób na rzucenie palenia? Na rynku dostępne są preparaty, które mogą okazać się w tym pomocne.

Reklama

Dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe?

Moda na palenie papierosów już dawno minęła, a osoby, które jej uległy teraz szukają sposobu na zaprzestanie tej praktyki. Dym tytoniowy zawiera kilka tysięcy związków chemicznych, w tym także tych o działaniu rakotwórczym. Rak płuc oraz pęcherza moczowego, to jedne z najczęściej występujących u palaczy nowotworów. Nowotwory to jednak niejedyny problem, na jaki narażeni są palacze tytoniu, w tej grupie osób znacznie częściej występują także inne choroby jak:

  • rozedma płuc,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • tętniak aorty.

Do palenia tytoniu powinni zniechęcić się również ci, którzy nie tylko chcą zachować zdrowie, ale także młody wygląd. U palaczy szybciej pojawiają się zmarszczki, pogarsza się ich stan skóry, zęby przybierają żółty odcień. 

Jak rzucić palenie? Nikotynowa terapia zastępcza

Z pomocą osobom, które chcą pozbyć się nałogu, przychodzi nikotynowa terapia zastępcza. Jest to farmakologiczna metoda leczenia uzależniania od nikotyny. Polega na podawaniu nikotyny w coraz to mniejszych dawkach i dłuższych odstępach czasowych. W ramach nikotynowej terapii zastępczej w niektórych sklepach medycznych i aptekach, takich jak Apteka Galen dostępne są tabletki na rzucenie palenia lub plastry na rzucenie palenia zawierające nikotynę, jako leki bez recepty. Dodatkowo można skorzystać także z gum do żucia z nikotyną. Niewątpliwie zaletą tej metody jest fakt, że korzystając z tabletek, plastrów, czy też gum, nie dostarczamy do naszego organizmu szkodliwych związków zawartych w dymie tytoniowym, a jedynie czystą nikotynę. To właśnie toksyczne związki dymu papierosowego są największym zagrożeniem dla osób palących, dużo większym niż sama nikotyna.

Co zamiast nikotyny? Inne leki na rzucenie palenia

Oprócz nikotynowej terapii zastępczej, na rynku dostępne są także preparaty zawierające cytyzynę. Związek ten występuje naturalnie w przyrodzie w roślinie złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides).

Cytyzyna podobnie jak nikotyna, wiąże się z receptorami nikotynowymi w naszym organizmie. Substancja wykazuje więc działanie analogiczne do nikotyny, dlatego też może być zastosowana jako jej zamiennik, aby złagodzić głód nikotynowy. Leki na rzucenie palenia z cytyzyną dostępne są bez recepty. Czas pełnej kuracji wynosi zazwyczaj 25 dni.  

Zarówno w przypadku nikotynowej terapii zastępczej jak i tabletek z cytyzyną, konieczna jest również silna wola pacjenta, bez której żadna kuracja nie będzie miała powodzenia. 

Metody pomocnicze: psychoterapia w walce z nałogiem

Coraz częściej osoby uzależnione od palenia papierosów sięgają nie tylko po leki, które mają pomóc w rzuceniu palenia, ale także po inne formy pomocy. Psychoterapia poznawczo-behawioralna to jedna z metod, która może pomóc w walce z nałogiem. Podczas terapii pacjent wraz z terapeutą poszukują indywidualnych przyczyn powstania nałogu. Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć, regularne obserwowanie zachowań osoby uzależnionej oraz analiza jej myśli, pozwalają na zmianę podejścia względem nawyku palenia papierosów.

Reklama

Terapia uzależnienia od nikotyny często ma charakter grupowy. Wsparcie innych osób, które również walczą z uzależnieniem, jest bardzo ważnym elementem. Dodatkowo uczestnicy takiej terapii dowiadują się, jakie są negatywne skutki palenia dla ich zdrowia, a więc ważna jest także edukacja zdrowotna. 

Podsumowując, co jest dobre na rzucenie palenia? Kluczowa jest z pewnością silna wola i chęć zerwania z nałogiem. Leki dostępne na rynku oraz psychoterapia mogą jednak ułatwić tę jakże trudną walkę.