Problemy z trzustką objawy i leczenie

Trzustka jest organem wewnętrznym człowieka, złożonym z trzech podstawowych części: głowy, trzonu oraz ogona. Organ pełni ważną funkcję trawienną oraz regulującą poziom glukozy. Dostarcza do jelita cienkiego enzymy trawienne, produkuje insulinę oraz glukagon. Kiedy z trzustką dzieje się coś nie tak, daje ona w większości przypadków dosyć wyraźne symptomy chorobowe. Lekceważenie objawów schorzeń trzustki może być niebezpieczne dla życia, dlatego warto szybko podjąć się leczenia.

Reklama

Zaburzenia funkcjonowania organu – OZT, PZW

Wyróżnia się kilka najczęściej występujących stanów chorobowych tego organu. Pierwszym z nich jest OZT, czyli ostre zapalenie trzustki. Choroba dotyka kilkanaście osób na 100 000 przypadków. Wśród głównych przyczyn ostrego zapalenia wymienia się infekcje wirusowe, zakrzepicę, zapalenie naczyń, przyjmowanie niektórych leków (np. estrogenów, sulfonamidów czy prokainamidu), infekcje pasożytnicze czy choroby wzmagające poziom wapnia w surowicy krwi. Drugim najczęstszym schorzeniem trzustki jest PZT, czyli przewlekłe zapalenie trzustki. Wśród przyczyn powstawania stanu chorobowego wyróżnia się stany zwapnieniowe przewodów, niedobór litostatyny, nadużywanie alkoholu czy włóknienie indukowane.

Objawy chorób trzustki

Podstawowym symptomem schorzeń trzustki jest mocny, przeszywający ból nadbrzusza, ulokowany najczęściej po lewej stronie. W większości przypadków promieniuje on na pozostałą część brzucha oraz dolną część pleców. Ból jest opisywany jako ostry i piekący, uciskający wnętrze jamy brzusznej. Pojawiają się również problemy gastryczne: wzdęcia i gazy.

Przy schorzeniach trzustkowych pojawiają się również wymioty, biegunka tłuszczowa. Masa ciała chorego ulega systematycznemu zmniejszaniu się. W części przypadków pojawiają się także zmiany skórne, takie jak świąd, guzki i plamy. Chory ma podwyższony poziom glukozy we krwi; pojawiają się także problemy z prawidłowym metabolizmem glukozy, co w skrajnych przypadkach skutkuje cukrzycą.

Leki na trzustkę: proces leczenia

Nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu i niedobór witamin stanowią jedną z przyczyn powstawania problemów z trzustką. Pierwszą kwestią, w przypadku pojawienia się objawów, jest odstawienie napojów alkoholowych oraz zaimplementowanie zdrowej, wysokobiałkowej diety ze zrównoważonym poziomem tłuszczów. Istotna jest również suplementacja witaminami, w szczególności witaminą D. Jeśli początkowe objawy nie ustępują, wymagane będzie podjęcie się leczenia farmakologicznego. W niektórych przypadkach, w szczególności gdy mamy do czynienia z OZT, przeprowadza się hospitalizację chorego.

Leki na trzustkę obejmują kilka rodzajów preparatów. Chory powinien przyjmować leki przeciwbólowe, które poprawiają komfort funkcjonowania. Zwykle przyjmuje się m.in. opioidy i niesteroidowe leki przeciwbólowe. Pracę organu poprawić może także suplementacja enzymami trzustkowymi, w szczególności gdy chory ma częste biegunki i wymioty. Do diety włącza się również substancje bogate w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. W poważnych przypadkach wykonuje się operacyjne leczenie trzustki. Część substancji wspomagających pracę trzustki dostępnych jest w sieci. Apteka internetowa to miejsce, w którym można nabyć preparaty wspomagające narząd trzustki. W innych przypadkach konieczne będzie uzyskanie recepty od lekarza gastroenterologa.