Nietypowe objawy niedoboru magnezu

Magnez jest niezbędnym minerałem dla ludzkiego organizmu, odgrywającym kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych. Jednak niedobór magnezu jest stosunkowo powszechny, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, gdzie diety są często pozbawione tego ważnego składnika odżywczego. Niedobór magnezu może powodować różne objawy, z których niektóre mogą być zaskakujące. Dlatego, do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu magnezu.

Reklama

Niedobór magnezu — objawy

Skurcze i spazmy mięśni: Minerał jest wymagany do skurczu i rozkurczu mięśni. W związku z tym niedobór magnezu może prowadzić do skurczów, spazmów i drgawek mięśni.

Niepokój i drażliwość: Magnez ma uspokajający wpływ na układ nerwowy. Niedobór tego minerału może zatem powodować niepokój, nerwowość.

Zmęczenie i osłabienie: Pierwiastek jest wymagany do produkcji ATP, cząsteczki energii w organizmie. Dlatego niedobór magnezu może prowadzić do zmęczenia i osłabienia organizmu.

Bóle głowy i migreny: Magnez jest znany jako „minerał relaksacyjny”, ponieważ ma uspokajający wpływ na układ nerwowy. Reguluje również pracę mózgu. Niedobór tego minerału może więc prowadzić do bólów głowy i migreny.

Problemy z układem sercowo-naczyniowym: Bierze udział w wielu procesach, które utrzymują zdrowe serce i układ sercowo-naczyniowy. Dlatego też niedobór tego pierwiastka może prowadzić do zaburzenia pracy serca, wysokiego ciśnienia krwi, nieregularne bicie serca, a także miażdżycę.

Osteoporoza: Magnez jest wymagany do wchłaniania wapnia, który jest niezbędny dla mocnych kości. Brak magnezu może więc prowadzić do osteoporozy, zwłaszcza u kobiet po menopauzie.

PMS i skurcze menstruacyjne: Niedobór pierwiastka może prowadzić do zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) i skurczów menstruacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ działa on uspokajająco na mięśnie i układ nerwowy, a także bierze udział w produkcji hormonów takich jak progesteron.

Niedobór magnezu objawy psychiczne

Niedobory magnezu mogą również prowadzić do objawów natury psychicznej.

Depresja: Magnez wspomaga syntezę neuroprzekaźników, odpowiedzialnych za prawidłową pracę mózgu. Niski poziom magnezu może więc prowadzić do stanów depresyjnych.

ADHD: Magnez jest zaangażowany w wiele procesów, które utrzymują mózg w zdrowiu. Niedobór magnezu może prowadzić do zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Choroba Alzheimera: Magnez wspomaga wiele funkcji w mózgu, dlatego braki mogą prowadzić do początków tej choroby.

Brak magnezu — objawy oczy

Zbyt mała ilość magnezu może również doprowadzić do problemów ze wzrokiem i zaburzenia widzenia. Niedobór tego pierwiastka może dawać objawy również ze strony narządu wzroku.

  • Niewyraźne widzenie: Magnez bierze udział w produkcji kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowej tkanki łącznej. Brak magnezu może zatem prowadzić do niewyraźnego widzenia.
  • Suche oczy: Magnez jest wymagany do produkcji łez. Dlatego też niedobór magnezu może prowadzić do suchości oczu.

Nietypowe objawy niedoboru magnezu

Jeśli masz długotrwały niedobór magnezu, możesz doświadczyć pewnych nietypowych objawów. Jednym z nich są skurcze mięśni. Są to bolesne skurcze w mięśniach, które mogą mieć różny stopień nasilenia. Inne objawy to niski poziom energii i ogólne osłabienie, zmęczenie. Częstotliwość akcji serca w spoczynku może być niższa niż normalnie (bradykardia) bądź tak zwane kołatania serca. Mogą również wystąpić częste bóle głowy lub zawroty głowy przy zbyt szybkim wstawaniu (niedociśnienie posturalne), występuje równie nadpobudliwość nerwowa, obniżenie nastroju, łamliwość kości bądź stany lękowe, czy stany depresyjne.

Reklama

Możesz sprawdzić poziom magnezu, wykonując badania krwi. Jeśli poziom magnezu jest niski, porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu suplementów lub zwiększeniu spożycia pokarmów bogatych w magnez, aby nie doświadczyć więcej objawów! Dzienne zapotrzebowanie dla mężczyzn wynosi między 400 – 420 mg, dla kobiet nieco się zmniejsza to dawka 300-320 mg. Natomiast trzeba zwrócić uwagę na kobiety ciężarne i karmiące piersią, ponieważ ich dawka wynosi 400 mg.

Niedostateczny poziom magnezu może również wywołać zaburzenia czucia twarzy, drżenie mięśni, a także bolesne skurcze łydek (szczególnie w nocy).

Co wypłukuje magnez

Wypłukiwanie magnezu to proces, w którym magnez jest usuwany z organizmu i może powodować niski jego poziom. Nadmiernym wydalaniem magnezu z organizmu, przyczyniają się:

  • Leki moczopędne, czyli diuretyki. Zwiększają one oddawanie moczu i zmniejszają retencję płynów, co może prowadzić do obniżenia poziomu magnezu w organizmie.
  • Stres powoduje, że Twój organizm uwalnia hormony, które ostatecznie mogą prowadzić do zwiększonego wydalania magnezu przez przewód pokarmowy i mocz.
  • Odwodnienie zwiększa Twoje zapotrzebowanie na wodę i może prowadzić do utraty minerałów takich jak magnez poprzez mocz i stolec.
  • Kawa, herbata — są moczopędna, dlatego działają podobnie, jak diuretyki.
  • Niektóre leki psychotropowe, nasenne również zmniejszają wchłanianie magnezu.
  • Duże spożycie błonnika również powoduje nasilenie wydalania magnezu.
  • Picie alkoholu.
  • Choroby przewodu pokarmowego, powiązanymi z zaburzeniami wchłaniania magnezu i innych składników z pożywienia.

Skutki niedoboru magnezu w organizmie

Prawidłowe stężenie magnezu we krwi to 0,7–1,0 mmol/l. Jego poziom jest głównie regulowany przez nerki.

Objawy niedoboru magnezu to najczęściej:

  • nieprawidłowe wchłanianie wapnia, fosforu, sodu, potasu, a także witaminy C;
  • osłabienie; brak energii;
  • drżenie mięśniowe (np. drganie powiek);
  • podatność na występowanie kamieni w nerkach i woreczku żółciowym;
  • choroby serca;
  • depresja;
  • zmniejszona odporność organizmu.
Reklama

Jak uzupełnić niedobory magnezu w organizmie

Aby zadbać o odpowiednie stężenie magnezu, należy stosować odpowiednią dietę:

  • Jedz pokarmy bogate w ten pierwiastek (ciemna czekolada, szpinak)
  • Pij więcej wody;
  • Spożywaj produkty takie jak płatki owsiane, pestki dyni, orzechy, rośliny strączkowe, banany, ziemniaki.

Jeżeli borykasz się z niedoborem magnezu, warto również stosować suplementy diety, takie jak cytrynian magnezu lub tlenek magnezu. Dowiedz się również, jaki magnez najlepiej się wchłania, aby skorzystać z suplementów diety jak najlepiej.