W codziennym życiu co raz większą uwagę zwracamy na ekologię i naturalność oraz wykluczenie nadmiaru środków chemicznych używanych w naszych gospodarstwach domowych. Mamy z nimi do czynienia praktycznie wszędzie, nie tylko w środkach czystości do sprzątania domu, ale również jedzeniu, nawozach czy nawet produktach używanych do zabawy przez dzieci. Jeżeli podobnie jak my chcecie zmniejszyć ilość chemii w waszych ogrodach i doczekać się ekologicznych zbiorów, warto postawić na produkcję naturalnych nawozów, które dostarczą naszym roślinom wszystkich niezbędnych substancji do ich prawidłowego rozwoju. Jakie naturalne nawozy możecie stworzyć z wykorzystując resztki jedzenia ze swojego stołu? Ekologiczne, naturalne nawozy dzielimy na kompost oraz poplon jako nawóz z resztek zielonych roślin.
ReklamaKompost czyli eko nawóz
Najprostszym sposobem na rozpoczęcie produkcji naturalnego nawozu jest wydzielenie miejsca w ogrodzie na tzw. kompostownik. Będzie on produkował bogatą w składniki odżywcze ziemię kompostową.
Wytwarzanie obornika jest dla nas kompletnie bezpłatne, ponieważ będzie on wytwarzany z odpadków z naszego pożywienia. Taki nawóz może zawierać popiół ze spalanego przez nas zimą drewna w kominku, zielone części roślin powstające przy pielęgnacji ogrodu, obierki po warzywach, lekko podgniłe zioła, a nawet liście pokrzywy czy chwastów rosnącej w pobliżu kompostownika jak również domu.
Idealne miejsce na kompostownik – warunki przechowywania
Jedyny koszt jaki czeka nas produkując naturalny nawóz to budowa kompostownika, który możemy wykonać samodzielnie z desek na wyznaczonym przez nas kawałku ziemi w ogrodzie lub kupując gotowy w sklepie ogrodniczym. Najlepsze miejsce na kompostownik powinno być zacienione i osłonięte od silnego wiatru; nie może być to jednak miejsce wilgotne ani na terenie podmokłym (bagiennym), bo będzie to powodowało gnicie nawozu. Kompostownika nie możemy postawić również na ubitej, twardej glebie, która uniemożliwi przedostanie się do pryzmy kompostowej dżdżownic i mikroorganizmów przyczyniających się do rozkładania resztek i wytwarzania próchnicy kompostowej.
Wytwarzanie kompostu w pryzmie kompostowej
Polega to na produkcji naturalnego nawozu z roślin i odpadków, które leżą jako stos. Na dnie takiej pryzmy warto ułożyć grubsze gałęzie albo pędy i posypać je ziemią lub dojrzałym już kompostem. Kolejne warstwy takiego stosu należy też przesypywać ziemią z dodatkiem dolomitu lub kredy, w celu zobojętnienia kwaśnego odczynu powstałego przy produkcji ziemi kompostowej. Pamiętajcie, żeby nie ubijać stosu odpadków i roślin; dzięki temu będą wtedy szybciej ulegały rozkładowi przez zapewniony stale dostęp tlenu. Jeżeli chcecie przyspieszyć wytwarzanie ziemi kompostowej, możecie dodać do pryzmy kompostowej szczepionkę bakteryjną, którą znajdziecie w sklepach ogrodniczych.
Termokompostowniki
Jeżeli nie macie dużego ogrodu, a stawiacie na bogaty w składniki odżywcze naturalny nawóz to w mniejszym ogrodzie zamiast typowej pryzmy kompostowej możecie umieścić termokompostownik. Jest to pojemnik o ścianach z tworzywa sztucznego, w którym proces rozkładu odpadków następuje w około dwa miesiące pod wpływem wyższej temperatury wytwarzanej wewnątrz pojemnika. Jest on zaopatrzony w drzwiczki, którymi dołem wybierany jest gotowy kompostownik, a od góry dokładane są resztki odpadowe.
Właściwości kompostu
Gotowy kompost ma wysokie właściwości próchniczne, które są wysoce cenione przez pasjonatów ogrodnictwa. Nawóz powinniśmy stosować przed wysiewem bądź sadzeniem roślin, wymieszany z przekopaną ziemią w dawce 30-70 kg na ok. 10m2. Po rozsypaniu nie należy kompostu ponownie przekopywać, wystarczy go jedynie przegrabić, aby zadziałały zawarte w nim składniki próchnicze w górnych warstwach gleby. Gotowy kompost świetnie sprawdza się jako nawóz do uprawy takich roślin jak ogórki, rzodkiewka, szpinak czy sałata. Idealna będzie uprawa ziół na tego typu kompoście.
ReklamaPoplon jako zielony nawóz
Jeżeli chociaż raz wysiejecie poplon w swoim ogrodzie, gwarantujemy, że nie będziecie umieli z niego zrezygnować. Co to jest poplon? Są to wysiewane po zbiorze warzyw, rośliny zielne wzbogacające glebę głównie w azot. Warzywnik, który wydał już plon jest pozbawiony niemal całkowicie substancji mineralnych. Poplon ma za zadanie wzbogacić glebę w azot i substancje odżywcze, które mają wzbogacić strukturę gleby na przyszły sezon. Rośliny zielne przetwarzają związki mineralne w taki sposób, aby były one łatwiej dostępne dla warzyw w przyszłym roku. Warunkiem uzyskania takiego efektu jest przekopanie gleby z zielonym nawozem późną jesienią.
Zalety stosowania poplonu:
- hamuje wzrost chwastów,
- zapobiega wypłukiwaniu z gleby składników odżywczych,
- zapobiega erozji gleby,
- niektóre gatunki roślin stosowane na poplon zdobią nasz ogród jesienią,
- nawozy zielone bezpośrednio rozluźniają strukturę gleby, spulchniając ją i czynią w niej próchnicę.
Które rośliny wysiewamy jako poplon
Na poplon wybieramy gatunki szybko rosnące. Najbardziej popularną grupę stanowią rośliny motylkowe jak łubin niebieski i żółty, groch pastewny (peluszka), wyka, bobik, facelia błękitna czy seradela. Czasem jako zielony nawóz stosowane są też rzepak lub gorczyca. Jednak rośliny te mają pewną wadę, którą jest wrażliwość na te same choroby, co rośliny kapustne, dlatego takiego poplonu nie możemy sadzić w miejscu, w którym planujemy posadzić kapustę, brukselkę, brokuł lub kalafior. Aby uzyskać ciekawe kompozycje roślin na poplon możesz mieszać ze sobą ich nasiona przed wysiewem.
Kiedy należy wysiać poplon?
Na wysianie poplonu wskazane są dwa terminy. Pierwszy na poplon letni, który siejemy w sierpniu i przekopujemy go późną jesienią. Drugi podczas, którego siejemy późną jesienią poplon ozimy i przekopujemy go wiosną razem z podłożem.
Przekopanie poplonu powinno nastąpić zanim rośliny zakwitną i wydadzą nasiona, w przeciwnym wypadku będą one pobierały składniki odżywcze konieczne do wydania nasion.
Nawóz ze ściętej trawy
Dobrym sposobem, aby wykorzystać resztki po zabiegach pielęgnacyjnych w naszym ogrodzie jest wykorzystanie ściętej trawy do obłożenia rabat kwiatowych lub grządek warzyw. Ściętą trawę wyjętą bezpośrednio z pojemnika kosiarki, możesz rozsypać w miejscach wymagających bezpośredniego nawożenia. Można ją też lekko wkopać w ziemię wokół roślin, co pozwoli na dłuższe utrzymanie wokół nich wilgoci, a wolno gnijące części trawy będą dostarczać roślinom bogactwa składników mineralnych.
ReklamaNawóz z pokrzywy
Nawóz z pokrzywy możemy stosować pod rośliny ozdobne oraz warzywa. Nawożenie tego typu, naturalnym nawozem szczególnie lubią go pomidory i ogórki. Na nawóz z pokrzywy zbieramy młode rośliny, które jeszcze nie zdążyły zakwitnąć. Następnie rozdrabniamy je i umieszczamy w plastikowym pojemniku. Kolejno zalewamy wodą w proporcji 1 kg świeżej pokrzywy na 10 litrów wody. Taki nawóz odstawiamy w zacienione miejsce na około dwa tygodnie, raz dziennie mieszamy go. Pojemnik z nawozem nie powinien być zakryty, możemy go przysłonić siatką albo gazą. Powstała mikstura przez 2 tygodnie będzie fermentować i pienić się. Gotowy nawóz stosujemy w rozcieńczeniu 1:10, ponieważ stężony może uszkadzać rośliny.