Maseczka z węgla i żelatyny — czyli czarna maska — to domowa mikstura, której bazą jest węgiel aktywny. Sposób zrobienia maski z węgla aktywnego jest niezwykle prosty. Nie ma więc co się dziwić, że tak wiele osób decyduje się na zrobienie czarnej maski. Oprócz tego warto wiedzieć, że jest to połączenie, które świetnie zapobiega przetłuszczaniu się skóry, jak i dokładnie ją oczyszcza. Maska z węgla to także świetny wybór, jeśli chcemy zwęzić pory. Wiele osób stosuje ją również w celu złagodzenia podrażnień. Jak widzimy — maska z węgla i żelatyny pomaga na wiele problemów skórnych.
ReklamaJak działa maseczka z węgla?
Jednym ze składników maski na wągry jest węgiel aktywny. Wyróżnia się on sporą powierzchnią wchłaniania, a więc jest on świetnym środkiem neutralizującym oraz pochłaniającym wszelkie zanieczyszczenia. Warto wiedzieć, że ma również działanie antybakteryjne. To wszystko powoduje, że jest to bardzo cenny środek, którego nie brakuje w produktach chemii gospodarczej, jak i w kosmetologii. Maseczka z węglem to jeden z najpopularniejszych produktów kosmetycznych, który ma bardzo dobry wpływ, na stan skóry m.in. usuwa zaskórniki.
Węgiel aktywny to jeden ze środków, który usuwa nadmiar sebum i łoju skóry. Dlatego właśnie jest to bardzo częsty składnik produktów kosmetycznych przeznaczonych dla osób zmagających się z przetłuszczającą się cerą — zaliczamy do nich między innymi maskę z węgla i żelatyny. Aktywny węgiel cechuje się także działaniem antyseptycznym, więc maska na wągry to kosmetyczna mikstura, po którą powinny sięgnąć osoby mające trądzik lub innego rodzaju niedoskonałości na twarzy.
Jak należy stosować maskę z węgla?
Maseczka stworzona na bazie węgla i żelatyny jest zaliczana do masek typu peel off, które nakłada się na twarz, a następnie trzeba chwilę odczekać, aż zaschnie. Kiedy tak się stanie, należy ją dokładnie zdjąć — najczęściej ściąga się ją płatami. Ten rodzaj maseczki stosowany jest przede wszystkim przez osoby zmagające się z zaskórnikami, co wynika z tego, że jest ona niezwykle skuteczna w usuwaniu takich zanieczyszczeń. Wszystkie nieczystości wchłaniane są przez główny składnik maseczki, czyli węgiel aktywny, a następnie usuwane wraz z resztkami maseczki. To idealna maska na wągry — czyli zaskórniki!
ReklamaMaseczka z węgla ma bardzo wiele zalet, dlatego też na jej stosowanie decyduje się coraz więcej osób w różnym wieku. Warto wiedzieć, że stosując maskę z węgla i żelatyny, usuwamy martwy naskórek, a co za tym idzie: taka maska oczyszcza skórę oraz wygładza skórę. Nie musimy też się obawiać, że maska wysuszy naszą skórę. Aczkolwiek trzeba wiedzieć, że nie wolno jej stosować zbyt często, a ponadto nie jest to maseczka dla wszystkich typów cery. Odradza się jej stosowania w przypadku suchej cery.
Właściwości maseczki z węgla i żelatyny
Czarna maska to kosmetyk, który możemy zrobić w domowych warunkach. Do zrobienia takiej maseczki będziemy potrzebować przede wszystkim węgiel aktywny i żelatynę, lecz warto wiedzieć, że możemy do niej dodać również inne składniki, choć trzeba wiedzieć, że wtedy jej działanie będzie trochę inne. Maskę z węgla warto wykonać, jeśli zależy nam na oczyszczeniu skóry twarzy. Oprócz tego zwęża pory, wygładza skórę, ujednolica koloryt skóry na twarzy, usuwa zrogowaciały naskórek, czy zapobiega różnym niedoskonałościom (takim jak np. trądzik na twarzy). Warto tutaj również podkreślić, że jest to również popularna maseczka na wągry.
Innymi ciekawym domowym kosmetykiem jest peeling kawowy. Jego wykonanie jest bardzo proste — warto go stosować, jeśli chcemy np. zwalczyć cellulit. Jeśli jesteś zainteresowany, to sprawdź jak go zrobić w naszym artykule — peeling kawowy DIY.
Jak przygotować maseczkę z węgla i żelatyny?
Przepisy na maseczki z węgla i żelatyny są bardzo proste. Zanim jednak przystąpimy do przygotowania maski na bazie węgla aktywnego, to musimy wiedzieć o kilku najważniejszych rzeczach. Przede wszystkim wykonanie maski z węgla aktywnego może spowodować dość duży galimatias, co wynika z tego, że taka domowa maseczka na bazie węgla aktywnego brudzi wszystko na czarno. Dlatego też, zanim rozpoczniemy przygotowanie takiej maseczki na twarz, to zadbajmy o właściwy ubiór. Przygotujmy też sobie odpowiednie naczynie, w którym wykonamy czarną maskę.
Musimy też wiedzieć, że zmycie maski z żelatyny i węgla może być lekko skomplikowane, a to wszystko dlatego, że ona wnika bardzo głęboko w skórę. Musimy poświęcić trochę czasu na jej zmycie ciepłą wodą. Pamiętajmy również, że jest to maseczka, którą powinniśmy stosować jedynie raz w tygodniu. Możemy ją nakładać na całą twarz, ale również na wybrane strefy.
ReklamaPrzepis na maseczkę z węgla i żelatyny
Aby przygotować maseczkę z węgla, potrzebujemy przede wszystkim kapsułek z węglem aktywnym. Bez żadnego problemu kupimy je w każdej aptece. Ten produkt oferuje także wiele sklepów internetowych. Będzie potrzebna też ciepła woda. W pierwszym kroku przygotowania takiej maski należy rozkruszyć dwie kapsułki węgla aktywowanego. Następnie 1 łyżkę żelatyny trzeba rozpuścić w ciepłej wodzie. W zależności od przepisu możemy dodać 1-2 łyżeczki żelatyny, tak, aby powstała odpowiednia konsystencja. Pamiętaj, że nie powinna być zbyt rzadka – nie może spływać z twarzy. Do takiej mikstury trzeba teraz dodać rozkruszony węgiel aktywowany i dokładnie to wszystko wymieszać.
Teraz nałóż na twarz maseczkę i trzymaj ją mniej więcej 10 minut (możemy także potrzymać ją trochę dłużej – do 20 minut) Po upływie określonego czasu należy ją delikatnie zdjąć. Trzeba tutaj zaznaczyć, że proces zdejmowania maseczki z węgla aktywnego nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Może być nawet trochę bolesne, co wynika z tego, że żelatyna jest substancją, która mocno zastyga. Pamiętaj, aby powoli odrywać maseczkę z węgla.
Po usunięciu maseczki z twarzy koniecznie trzeba ją nawilżyć. Możesz do tego użyć jakiegoś naturalnego olejku. Jeśli natomiast chodzi o efekty, to są one widoczne niezwykle szybko. Jednak pamiętaj, że maseczka z węgla nie powinna być stosowana zbyt często.
Mimo że maska z węgla i żelatyny to świetny i polecany produkt, to jednak należy wiedzieć, że u niektórych powoduje podrażnienia. Dlatego, zanim zdecydujemy się nałożyć maskę na twarz, to warto przetestować jej działanie na niewielkim fragmencie skóry. Jeśli będzie wszystko w porządku, to wtedy możemy ją nałożyć na całą powierzchnię twarzy.