Łączenie produktów żywnościowych

Sałatka z sałaty, cebuli, pomidorów, rukoli i mięty leży na białym talerzu

Dieta i zdrowe odżywianie to kwestie, które stały się bardzo popularne dla nas wszystkich. W obecnych czasach jesteśmy bardziej zapracowani, mamy mniej czasu na regenerację i odpoczynek. Zdrowe i racjonalne odżywianie stało się stylem życia dla wielu z nas. Łączenie produktów żywnościowych w odpowiedni sposób jest niezmiernie istotne. Pomoże nam to lepiej przyswajać składniki mineralne jak również witaminy, jednocześnie przyśpieszając trawienie. Co zatem powinniśmy wiedzieć na temat naszego menu.

Reklama

Co jeść, co ze sobą warto połączyć, jakich kombinacji unikać.

Każdy z nas chciałby aby jedzenie było zarówno dobre jak i proste do strawienia. Niestety nie zawsze jest to takie łatwe i przyjemne. Co prawda możemy stosować kilka prostych nawyków by nasze jedzenie było lekkostrawne. Popijanie dopiero po połknięciu posiłku, dokładne gryzienie, niewielkie porcje czy też zioła wspomagające trawienie, to niektóre z nich. Czy nie lepiej dobierać odpowiednie składniki, które się uzupełniają ? Zdecydowanie tak !

Czym zatem jest łączenie produktów żywnościowych ?

Produkty z naszego menu możemy podzielić na trzy grupy: białkową, neutralną oraz węglowodanową. Oczywistym jest fakt, że produkty te różnią się swoim „pochodzeniem” ale co istotniejsze, różnią się również czasem trawienia! Tak więc nie zaleca się łączenia grupy białkowej z węglowodanową.

  • Neutralne produkty takie jak: kawa, herbata, woda, soki, warzywa, owoce, możemy łączyć zarówno z tymi białkowymi.
  • Produkty zawierające duże ilości białka to: ryby, mięso, mleko, jogurty, jaja.
  • Produkty zwane węglowodanowymi to: makaron, ziemniaki, pieczywo, kukurydza, ryż.

Dzięki tej prostej zasadzie nasz żołądek będzie potrzebował krótszego czasu na strawienie i zachowa energię na inne czynności.

Tak by nie wydawało się to zbyt skomplikowane podajemy kilka prostych rozwiązań, które wpłyną na lepsze samopoczucie:

  • Warzywa połącz z wodą – błonnik jest znakomitym lekarstwem na zaparcia i wysoki poziom cholesterolu natomiast woda wpłynie na jakość trawienia i przyswajania składników odżywczych.
  • Pomidory z awokado lub brokułami – duet ten wpłynie na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych, obniży potencjalne szanse na zawał czy też miażdżycę, a wszystko za sprawą likopenu (pomidory), tłuszczów (awokado), które są potrzebne w skutecznym działaniu.
  • Kawa oraz mleko – ten włoski wynalazek wpływa na tworzenie się kamieni i piasku w układzie moczowym, mleko wpłynie destrukcyjnie na niechciane szczawiany i pozwoli je wydalić nie wpływając na nasze zdrowie.
  • Łosoś i czosnek – zarówno zdrowe jak i smaczne połączenie pozwalające na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu.
  • Gorzka czekolada wraz z jabłkiem – „deserowe” połączenie wywoła pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zawarta w czekoladzie niacyna, teobromina, flawonoidy i żelazo, chronią nasz przed miażdżycą, chorobami układu krwionośnego oraz różnego rodzaju zapaleniami.
Reklama

Pamiętajmy, żeby unikać tego typu połączeń:

  • Alkohol plus napoje energetyczne – duet ten zwiększa stopień odwodnienia i niebezpieczne zwiększa nasze tętno i ciśnienie.
  • Czerwone mięso i czerwone wino – choć wydaje się to normalne połączenie, wino ogranicza wchłanianie się żelaza, które powinniśmy czerpać z mięsa.
  • Jajka oraz ziemniaki – jaja zawierają duże ilości wapnia i żelaza, niestety w połączeniu z ziemniakami nie będą one tak dobrze przyswajane.
  • Zielony ogórek wraz z pomidorem – idealne połączenie ? Niestety ogórek wpływa na słabsze przyswojenie witaminy C, który w dużych ilościach zawarta jest w pomidorach.

Dieta i zdrowe odżywianie wydają się być skomplikowane, jednak warto poświęcić trochę czasu i doskonalić się podczas gotowania. Aby nasz żołądek nie musiał cierpieć a nasze samopoczucie wzrastało proporcjonalnie do jakości naszych dań, jedzmy z głową.