Domowe sposoby na skurcze nóg

Wiele osób to zna z własnego doświadczenia — nagły, silny ból w łydce. Czasami ból mija szybko, a czasami noga po skurczu boli nawet kilka godzin, utrudniając chodzenie. Przyczyn pojawienia się skurczu mięśni jest kilka, tak samo, jak metod jego leczenia. Poznaj, skuteczne domowe sposoby na bolesne skurcze nóg i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić, gdy się już pojawią.

Reklama

Skurcze mięśni nóg — objawy

Objawy skurczów łydek to przede wszystkim:

  • nagły, moc ból nogi;
  • twarda łydka;
  • brak pełnego wyprostowania nogi.

Skurcze łydek, nóg pojawiają się często nocą i mogą mieć różną przyczynę. Natomiast, skurcze łydki przebiegają z jednoczesnym zgięciem grzbietowym palców, co powoduje również ból stopy. Ryzyko wystąpienia skurczów mięśni rośnie wraz z wiekiem, jednak mogą wystąpić w każdym wieku, a ma na to wpływ kilka czynników.

Przyczyny skurczów nóg

Skurcze łydek często są wynikiem niedoboru mikroelementów w organizmie. Nieprawidłowa dieta, a także złe nawyki żywieniowe mogą być przyczyną. Skurcze nóg najczęściej są oznaką niedoboru magnezu i potasu. Innym ważnym czynnikiem, który może wpływać na występowanie skurczów nóg, jest siedzący tryb życia, a także mała aktywność fizyczna. Skurcze łydek występują częściej w upalne dni niż zimą. Według lekarzy ma to związek z nieodpowiednim nawodnieniem organizmu. Często skurcze mięśni można zaobserwować u sportowców po ciężkim wysiłku.

Gdy cierpimy na skurcze nóg nocą, może to być spowodowane nieprawidłową aktywnością nerwów podczas snu, które powodują skurcze mięśni nóg. Przyczyną może być również nagły spadek dopływu krwi do mięśni. Stosowanie niektórych leków również może być powodem wystąpienia skurczów, szczególnie leków moczopędnych, statyn i leków na nadciśnienie.

Przyczyny, które mogą wywołać skurcze mięśni to:

  • Słabe krążenie krwi w nogach;
  • Nadmierny wysiłek mięśni łydek podczas aktywności fizycznej (bieganie, pływanie, piłka nożna);
  • Sztywny mięsień, który nie rozciąga się wystarczająco;
  • Nadmierny wysiłek fizyczny w wysokich temperaturach;
  • Zmęczenie mięśni;
  • Odwodnienie;
  • Niedobór magnezu i/lub potasu;
  • Choroby nerek
  • Przyjmowanie niektórych leków, np. moczopędnych;
  • Są objawem poważniejszych chorób, np. przewlekłej niewydolności żylnej.

Domowe sposoby na skurcze nóg

Skurcze nóg można leczyć za pomocą domowych sposobów, które obejmują ćwiczenia, zmianę diety i nawyków. Jeśli skurcze nóg są bardzo uciążliwe, być może przyczyna tkwi głębiej i jest objawem poważniejszej choroby. Wówczas leczenie polega na leczeniu danej jednostki chorobowej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej domowym sposobom leczenia i zapobiegania skurczom mięśni.

Skurcze nóg co pomaga

Aby zapobiec powstawaniu skurczów mięśni, ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Poleca się picie dużych ilości mineralnej wody, która zawiera potrzebne minerały i witaminy. Nie poleca się spożywania napojów energetycznych ani dużych ilości alkoholu, które wypłukują magnez i potas z organizmu. Skurcze mięśni w nocy często występują właśnie po zakrapianej imprezie.

Skurcz łydki jak rozmasować

Nocne skurcze nóg zazwyczaj można szybko rozmasować, co przyniesie szybką ulgę. Podczas skurczu, należy zgiąć nogę w kolanie i podciągnąć palce stopy w stronę nogi. To powinno przynieść szybką ulgę, a skurcz powinien ustąpić. Po skurczu warto rozmasować obolały mięsień, aby szybko go rozciągnąć pod wpływem ciepła. Można również zastosować na łydkę ciepły kompres.

Reklama

Skurcze nóg w nocy w ciąży

Skurcze nóg w nocy mogą być również uciążliwe dla kobiet w ciąży. Jest to zauważalne szczególnie pod koniec 2 trymestru i w 3 trymestrze. Jest to zjawisko bardzo powszechne i wiąże się głównie z brakiem optymalnego nawodnienia i ubytkiem soli mineralnych. Również spowolnienie krążenia krwi, które jest związane z wysokim poziomem progesteronu oraz zwiększona masa ciała może być przyczyną skurczów łydek. W ostatnim etapie ciąży kobieta również więcej odpoczywa, ma mniejszą aktywność fizyczną, co może być przyczyną problemu.

Szybka pomoc na skurcz uda

Najlepszym sposobem na ulgę jest rozmasowanie bolącej nogi i zastosowanie środka przeciwbólowego w razie potrzeby. Skutecznym sposobem na zapobieganie pojawienia się skurczów są codzienne ćwiczenia na rozciąganie mięśni nóg, unikanie zakładania nogi na nogę, przejście na płaskie buty zamiast szpilek, a także leżenie z uniesionymi lekko nogami.

Suplementy diety na skurcze nóg

Nie ma konkretnego leku na skurcze nóg, jednak niektóre leki, witaminy i suplementy mogą być czasami stosowane. Jeśli chodzi o leki w ciężkich przypadkach, kiedy skurcze są bardzo bolesne i częste, koniecznie trzeba udać się do lekarza rodzinnego po receptę. Lekarz może przepisać Ci leki rozluźniające mięśnie, blokery kanału wapniowego (diazepam) i kompleks witamin B.

Możesz również zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty w celu leczenia bólu. Istnieją również produkty bez recepty zawierające składniki homeopatyczne do leczenia skurczów nóg. Pamiętaj, że należy zadbać również o odpowiedni poziom magnezu i potasu, który możesz kupić jako suplement diety w każdej aptece, co korzystnie wpłynie na nasz organizm.

Ciepłe okłady, kąpiele — domowe sposoby na skurcze nóg

Bardzo pomocne mogą okazać się ciepłe okłady na nogę, gdzie wystąpił skurcz, a także ciepłe kąpiele. Ciepło rozciągnie skurczony mięsień, a to powinno przynieść ulgę. Można na bolącą nogę również zastosować rozgrzewającą maść przeciwbólową.

Odpowiednie obuwie

Należy zwrócić uwagę na noszone obuwie. Powinno być wygodne i na płaskiej podeszwie, aby maksymalnie odciążyć nogi i nie powodować ich zmęczenia. Buty nie powinny być też za ciasne. Noga ma w nich odpoczywać. Dobrze, jeśli są miękkie i oddychające.

Reklama

Dieta na skurcze nóg

Domowe sposoby na skurcze nóg to odpowiednia, dieta, która powinna być bogata w składniki, które są bogactwem magnezu i potasu. Dlatego, jeśli cierpimy na częste skurcze łydek, warto dodać do codziennej diety, takie produkty jak orzechy, pomidory, rośliny strączkowe, nabiał. Warto też dodać produkty, które zawierają dużo soli mineralnych jak warzywa i owoce oraz pieczywo wieloziarniste. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu — powinniśmy wypijać około 2 litrów wody mineralnej. Należy również ograniczyć alkohol i odstawić napoje energetyczne, które sprzyjają utracie elektrolitów.