Właściwości chleba gryczanego
Chleb gryczany to zdecydowanie najciekawsza opcja, jeśli chodzi o pieczywo bezglutenowe. Wyróżnia go niezwykły smak, jak i wartości odżywcze. Jest to produkt, po który sięgają przede wszystkim osoby będące na diecie bezglutenowej. Wbrew pozorom takich osób jest bardzo wiele — stosują ją przede wszystkim osoby chore na celiakię i cierpiące na nietolerancję glutenu.
ReklamaWarto wiedzieć, że chleb gryczany to doskonałe źródło białka, spożywczego błonnika, jak i złożonych węglowodanów. Ten wypiek zawiera również witaminy z grupy B, witaminę K, potas, magnez, żelazo, fosfor i miedź. Zdecydowanie jest to pieczywo bezglutenowe będące źródłem wielu cennych substancji. Według wielu dietetyków warto regularnie jeść chleb gryczany, co wynika z tego, że ma korzystny wpływ na serce (m.in. obniża ciśnienie tętnicze krwi), przyspiesza proces trawienia, obniża cholesterol we krwi (za to są odpowiedzialne aminokwasy) i obniża wagę ciała (co wynika z tego, że gryka zaspokaja apetyt na znacznie dłużej). Najlepszy chleb gryczany to taki, który zawiera 100% mąki z gryki — zdaniem wielu osób. Właściwości lecznicze gryki są istotne dla każdej osoby.
Chleb gryczany bezglutenowy
Chleb gryczany to idealny zamiennik zwykłego białego wypieku. Niektórzy wręcz są zmuszeni do szukania innych rozwiązań, niż biały chleb, co wynika z tego, że nie tolerują glutenu. Przygotowanie wypieku gryczanego jest niezwykle proste. Możemy skorzystać z dwóch sposobów — wykorzystując kaszę gryczaną niepaloną lub mąkę gryczaną. Najczęściej wykorzystywanym produktem do wypieku chleba jest kasza gryczana. Wartości kaszy są dość obszerne — składają się na nie m.in. witaminy z grupy B, czy kwas foliowy. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujemy, na pewno otrzymamy przepyszny wypiek, który jest doskonałą alternatywą dla zwykłego wypieku.
Przepis na bezglutenowy chleb gryczany
Jak możemy zauważyć — aby przygotować chleb z wykorzystaniem białej kaszy, nie potrzebujemy zbyt wiele składników. Warto tutaj podkreślić, że nie wszystko jest takie doskonałe, gdyż czas przygotowania takiego chleba jest dość długi — może wynosić nawet 2 dni! Jednak bez obaw — większość tego czasu jest niezbędna, aby móc odstawić kaszę. Nie obawiaj się, że przygotowanie chleba to żmudna praca.
Co będziemy potrzebować do przygotowania, aby wykonać taki chleb?
Składniki:
- 0,5 kg niepalonej gryczanej kaszy,
- 3 szklanki wody,
- 2 łyżeczki soli.
Jak zrobić chleb z wykorzystaniem właściwości kaszy gryczanej?
Na samym początku niepalona kasza gryczana powinna zostać przepłukana zimną wodą z wykorzystaniem gęstego sitka. W przypadku gryczanej kaszy w woreczkach — należy je rozciąć i wsypać zawartość do sitka. Kolejnym krokiem jest przesypanie jej do jakiegoś naczynia — np. miski i zalanie trzema szklankami wody. Następnie powinniśmy przykryć naczynie jakimś bawełnianym materiałem i odstawiamy w ciepłe miejsce na noc. Zaraz z samego rana powinniśmy zamieszać ziarna — najlepiej wykorzystując do tego drewnianą łyżkę — a następnie ponownie przykryć i odstawić kaszę do wieczora.
Wiele osób martwi się tym, że w tym czasie tworzy się piana, a woda zaczyna gęstnięć. Warto dodać, że czasem kasza gryczana lekko kiełkuje. Jednak co najważniejsze — to nie jest nic złego! Kiedy upłynie przynajmniej 12 godzin, powinniśmy odlać część wody, a następnie zblendować ziarna, aby uzyskać gładką masę. Bardzo często dzieje się tak, że konsystencja jest za gęsta — w takim przypadku powinniśmy dodać do niej odrobinę wody. Taką masę należy doprawić solą. Mając takie ciasto, powinniśmy je wylać do natłuszczonej keksówki. Po wykonaniu tych wszystkich czynności powinniśmy odstawić taką masę w jakimś miejscu w kuchni na 12 godzin. Kiedy minie wyznaczony czas — należy upiec ją w temperaturze 200°C przez jakieś 90 minut, czyli około 1,5 godziny.
ReklamaMąka gryczana indeks glikemiczny
Mąka gryczana to najlepsza alternatywa dla innych mąk — np. z pszenicy, czy żyta i owsa. Jedną z jej cech jest niski indeks glikemiczny. Jest to parametr, który definiuje wzrost wartości glukozy we krwi po zjedzeniu posiłku. Jeśli chodzi o mąkę gryczaną, to jej indeks glikemiczny wynosi tylko 40, więc jest to produkt w pełni bezpieczny dla diabetyków. Nic nie przeszkadza, aby wprowadzić ją do diety cukrzycowej.
Jak zrobić mąkę gryczaną
Mąka gryczana to po prostu drobno zmielona w pył kasza gryczana. Niestety jest to chyba najmniej popularna mąka. Maka gryczana to najczęstszy wybór wśród osób będących na diecie bezglutenowej. Jednak warto wiedzieć, że z mąki gryczanej możemy zrobić bardzo wiele smacznych produktów — np. ciastka, gofry, chleb, czy placki gryczane. Jednak to nie wszystko, co musisz wiedzieć na temat mąki gryczanej. Co jest potrzebne do zrobienia takiej mąki?
Przepis na mąkę gryczaną jest niezwykle prosty! Jedyne co jest nam potrzebne, to blender i kasza gryczana niepalona. Główny składnik należy wsypać do kielicha blendera, a następnie miksować na wysokich obrotach. Wystarczy jedynie 30 sekund, aby uzyskać idealną mąkę gryczaną.
Chleb z kaszy gryczanej niepalonej
Do przygotowania chleba z gryczanej kaszy potrzebujemy niewielką ilość produktów. Jedyne co potrzebujemy to 400 g niepalonej kaszy (ten produkt stanowi oczywiście podstawę przygotowania tego produktu), woda, 1 łyżeczka soli himalajskiej, a także ulubione przyprawy lub zioła, dzięki czemu chlebek będzie miał jeszcze lepszy smak. Najważniejszym produktem jest kasza gryczana. Właściwości tego produktu są niezwykle cenne — m.in. usprawnia pracę jelit. Polecane przyprawy to przede wszystkim kminek, który znajdziesz praktycznie w każdym sklepie.
Jak przygotować chleb z kaszy gryczanej białej?
Przede wszystkim należy przesypać kaszę do naczynia. Będziemy potrzebować wodę, którą należy zalać ziarenka. Woda powinna pokryć całą powierzchnię naczynia. Następny krok to odstawienie naczynia na 24h. Kiedy upłynie wyznaczony czas, możemy zauważyć, że kasza zacznie kiełkować, lecz nie powinniśmy się tym przejmować, gdyż nie wpływa to na jakość chleba. Po upływie doby należy odcedzić nadmiar wody z wykorzystaniem sitka, a następnie przesypać kaszę do blendera, dodać łyżeczkę soli himalajskiej i włączyć mikser, aby móc uzyskać gładką masę. Mając taką formę ciasta, powinniśmy ją przelać do silikonowej foremki i odstawić na kilkanaście godzin – około 13h. Na czas pieczenia należy umieść je w piekarniku w temperaturze 20 stopni.
Chleb z kaszy gryczanej palonej
Chleb gryczany możemy wykonać zarówno z niepalonej kaszy, jak i palonej. Jak wykonać chleb z wykorzystaniem tego drugiego rodzaju kaszy? Co potrzebujemy, aby zrobić chlebki gryczane?
Składniki:
- 1 szklanka (200 g) gryczanej palonej kaszy,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 2 łyżki mąki kukurydzianej,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 1/3 łyżeczki sody lub proszku do pieczenia,
- ok. 2 szklanki wody,
- ulubione ziarna do posypania (np. trochę ziaren słonecznika),
- 1 łyżka oliwy lub oleju kokosowego.
Chleb gryczany z kaszy palonej
Przepis na chleb kaszy palonej niewiele różni się od powyższej podanego przepisu. Przede wszystkim na samym początku należy zmielić kaszę gryczaną paloną na mąkę. Następnie należy wsypać ją do miski, gdzie należy dodać mąkę kukurydzianą, ziemniaczaną, sodę i sól. Wszystkie te składniki musimy dokładnie ze sobą zmieszać. Następny krok to dodanie wody i zmieszanie masy w celu uzyskania gładkiej masy. Bardzo ważne jest to, aby masa była pozbawiona wszelkich grudek. Takie ciasto należy odstawić na około 10 minut. W tym czasie możemy odpowiednio przygotować blaszkę — należy umieścić na niej papier do pieczenia, jak i posmarować ją oliwą. Po upływie czasu powinniśmy wlać do niej masę i przyozdobić ulubionymi ziarnami. Uwaga — aby uzyskać idealny chlebek, należy piec go w odpowiednio nagrzanym piekarniku. Najlepsza temperatura to 190 °C, natomiast czas pieczenia to około 40 minut.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi przepisami na pyszne chleby takie jak chleb z samych ziaren czy chleb z kaszy jaglanej.