Badania krwi i moczu — dlaczego są tak ważne?

Testy laboratoryjne stanowią podstawę rutynowej kontroli zdrowia, a także wykorzystywane są w diagnostyce wielu schorzeń. Mogą ponadto służyć monitorowaniu postępów leczenia i wskazywać czy podjęta terapia jest skuteczna, czy też wymaga modyfikacji ze strony lekarza. Sprawdź, dlaczego każdy powinien pamiętać o rutynowym badaniu krwi.

Reklama

Badania krwi i moczu – jak często należy przeprowadzać?

Regularne badanie krwi i badanie moczu zalecane jest zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Według najczęściej spotykanych rekomendacji powinno się je wykonywać minimum raz na 2-3 lata, choć wiele osób dba o to, aby przeprowadzane były nawet raz do roku. Jest to dobra praktyka, która pozwala na regularną kontrolę stanu zdrowia i możliwie szybkie wykrycie niedoborów oraz nieprawidłowości, które mogą świadczyć o rozwijających się stanach chorobowych. W wielu przypadkach badania laboratoryjne pozwalają na wdrożenie leczenia jeszcze zanim dojdzie do pełnego rozwoju danego schorzenia.

Na czym polega pobranie krwi?

Na czym dokładnie polega pobranie krwi do badań i jak należy się do niego przygotować? Badanie krwi, choć u wielu osób budzi niepokój, trwa zaledwie kilka minut. W trakcie jego przebiegu pobierana jest krew obwodowa poprzez nakłucie żyły w zgięciu łokcia, a w przypadku małych dzieci i niemowląt z opuszka palca. Zaleca się, aby wykonywać je rano, najlepiej na czczo, choć dużo uzależnione jest od tego, jaki parametr podlega badaniu. W przypadku podstawowej morfologii, która jest najpopularniejszym badaniem krwi, konieczne jest wykonanie pobrania przed pierwszym posiłkiem danego dnia. Jedynym dyskomfortem związanym z pobieraniem próbki krwi może być niewielki ból towarzyszący nakłuciu.

Reklama

Badanie krwi – gdzie wykonać?

Badania laboratoryjne przeprowadzić można w punktach pobrań, które znajdują się zwykle przy przychodniach lekarskich, a także w prywatnych placówkach medycznych. Jeśli planujesz udać się na badanie krwi w Poznaniu zapoznaj się z ofertą Neomedica.pl/badania-krwi-Poznań. Poza i diagnostyczne mogą świadczyć także usługę badania kału. Większość punktów pobrań funkcjonuje od poniedziałku do piątku w godzinach wczesnoporannych do godzin okołopołudniowych. Z punktu pobrań próbki trafiają do laboratorium, gdzie podlegają badaniu przez diagnostów laboratoryjnych. W przypadku podstawowych analiz wyniki dostępne są w ciągu 1-2 dni roboczych. Dużym udogodnieniem jest możliwość ich odbioru drogą internetową, co obecnie oferuje wiele placówek.