Pewnie słyszeliście o tym, że herbata Pu-erh i Oolong jest powszechnie dostępna oraz jest jedną z najpopularniejszych herbat w Chinach i na Tajwanie, znana jako czerwona herbata. Herbata ta wywodzi się z prowincji Yunnan, południowo-zachodniej części Chin, gdzie jest uprawiana. W Polsce zaliczana do czerwonych herbat natomiast w Chinach ma miano czarnej herbaty. Czerwona herbata oolong była powszechnie dostępna i pita przez polaków w czasie PRL, ze względu na cenę, która była wyjątkowo niska. Aczkolwiek, ludzie nie zdawali sobie sprawy, jakie ma właściwości odchudzające i działanie zdrowotne herbata czerwona dla organizmu. Ostatnie badania mówią, że należy pić zioła, bądź czerwoną herbatę, by pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej, aby zmniejszyć ryzyko chorób nowotworowych oraz obniżyć poziom cholesterolu. Warto, aby stał się napojem w naszej codziennej diecie.
ReklamaJak powstaje czerwona herbata
Czerwona herbata na odchudzanie
Procesy fermentacyjne zachodzą w pu erh czy oolong w krótszym czasie niż w czarnej herbacie, ponadto czerwona herbata zawiera więcej enzymów i polifenole. Dzięki temu ma odchudzające właściwości, i pomaga w spalaniu tłuszczu.
Zebrane liście poddaje się jednemu z dwóch procesów fermentacji:
- Sheng Pu-erh metodę naturalnej fermentacji stosuje się od wieków. Liście, kilka godzin po zebraniu są rolowane, po czym podgrzewane i nieustannie mieszane w dużych wokach przez około 30 min. Czynność tą wykonuje się ręcznie, a następnie liście suszone są na słońcu. Tak przygotowana herbata jest selekcjonowana i prasowana w kształt krążków lub cegieł. Jedne z najrzadszych i najdroższych herbat mają ponad 50 lat.
- Shou Pu-erh ze względu na coraz większe zainteresowanie, ograniczenie kosztów produkcji, liście poddawane są sztucznej fermentacji. Polega ona na zapewnieniu liściom odpowiedniej wilgotności i temperatury, pod których wpływem na liściach bakterie i grzyby zaczynają fermentować. Herbaty pakowane są w prasowane krążki lub sprzedaje jako herbatę liściastą sypaną.
Niesamowite właściwości czerwonej herbaty Pu-erh
Czerwona herbata ze względu na zawartą w niej kofeinę jest często spożywana rano lub wczesnym popołudniem, w celu zwiększenia poziomu energii. Filiżanka herbaty, zawiera około 40 miligramów mniej kofeiny niż standardowa filiżanka kawy.
Zawarte w niej przeciwutleniacze, zapobiegają uszkodzeniom spowodowanym przez wolne rodniki. Badania mówią, że czerwona herbata ma o wiele więcej korzyści zdrowotnych, między innymi działa pobudzająco na zdolności poznawcze oraz pamięć. Obniża poziom cholesterolu, odtłuszcza narządy wewnętrzne i obniża zawartość cukru we krwi i zmniejsza ciśnienie krwi. Posiada właściwości antybakteryjne chroniące nas przed bakteriami.
Poprzez miejscowe stosowanie na skórze znacznie wspomaga walkę z trądzikiem, łagodzi zaczerwienienie, obrzęk i inne podrażnienia. Oczyszcza organizm z toksyn ze względu na właściwości moczopędne. Picie czerwonej herbaty chroni zęby przed próchnicą, zaś według przeprowadzonych badań zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych. Wspomaga proces przemiany materii, co pozwala schudnąć, dodatkowo regulują wydzielanie żółci.
Jak rozpoznać dobrą jakość czerwonej herbaty
Herbata prasowana w formie krążków lub cegieł przeważnie będzie lepszej jakości niż sypana. Dobrej jakości herbatę poznamy po niejednostajnym kolorze liści, nie będzie on posiadał dużych gałązek. Etykieta znajdująca się na kostce herbaty powinna być wprasowana w liście, co zapobiega jej podrabianiu. W naszej czerwonej herbacie nie powinny znajdować się zanieczyszczenia czy pleśń, która natychmiastowo dyskwalifikuje stan naszej herbaty. Nie powinniśmy czuć zapachu stęchlizny czy pleśni. Możemy rzec, że czerwona herbata to kwintesencja smaku, jest aromatyczna i gorzka.
ReklamaCzerwona herbata a odchudzanie
Herbata czerwona podobnie jak zielona herbata często stosowana jest podczas diet, aby rozbić i usunąć toksyny przyczyniające się do tycia, znajdujące się w naszym ciele w postaci tłuszczu. Oczyszczający wpływ czerwonej herbaty poprawia trawienie i łagodzi dolegliwości żołądka, dlatego należy ją pić pół godziny po każdym posiłku. Regularne picie czerwonej herbaty w połączeniu z dietą oraz zdrowym trybem życia sprzyja pozbyciu się zbędnych kilogramów, jest to tylko kwestia czasu. Ponadto należy pić 5 – 6 filiżanek czerwonej herbaty, aby zauważyć utratę wagi ciała. Herbatę czerwoną należy traktować jako dodatek do diety, w ten sposób uzyskamy najlepsze efekty w procesie odchudzania.
Jak prawidłowo zaparzyć czerwoną herbatę
Herbatę zalewamy wrzątkiem 90-100 stopni, po czym delikatnie mieszamy i po kilku sekundach wylewamy płyn. Dzięki czemu opłukamy liście z zanieczyszczeń i sprawimy, że listki rozwiną się, po czym zalewamy czerwoną herbatę ponownie i parzenie naparu trwa kilka minut. Tak przygotowany napar powinien mieć kolor czerwony, brązowy, lecz nie czarny, smak powinien być bogaty. Zielona herbata na odchudzanie tak jak czerwona, nadaje się do kilkukrotnego zaparzania, więc nie wyrzucamy fusów po pierwszym zalaniu.
Czerwona herbata – efekty uboczne
Pamiętać trzeba, że herbata czerwona sprawia, że szybciej zmniejsza się pochłanianie żelaza, dlatego należy pić czerwoną herbatę z rozsądkiem. Nie poleca się osobą, które cierpią na anemię bądź niedokrwistość (dotyczy to dzieci, kobiet w ciąży i wegetarian). W tym przypadku najlepiej zapytać lekarza, bo może mieć działanie odwrotne do oczekiwanego, czerwona herbata, zamiast pomóc może zaszkodzić. Herbaty czerwonej nie zaleca się również kobietą karmiącym piersią i w trakcie menstruacji.
Efekty picia zbyt dużej ilości czerwonej herbaty:
- osłabnie kości,
- wymioty,
- biegunka,
- ból głowy,
- ciągłe zmęczenie,
- większy apetyt na cukier.