Zioła zakazane w ciąży

Zioła są to rośliny o właściwościach leczniczych jak również smakowych, które są stosowane przez ludzi od pokoleń. Wiele osób uprawia najpopularniejsze z nich na kuchennym parapecie czy nawet na balkonie. Mowa tu o bazylii, oregano, tymianku czy nawet mięcie. Choć wiele osób, zwłaszcza kobiet pije zioła nawet codziennie, to jednak nie zawsze powinno się je spożywać. Nie jedno zioło może zaszkodzić przyszłym mamom, natomiast niektóre mogą nawet wywołać przedwczesne skurcze. Zdrowie w czasie oczekiwania na przyjście na świat swojego ukochanego potomka jest najważniejsze, dlatego, warto wiedzieć których ziół trzeba koniecznie unikać w tym wyjątkowym czasie. Przyda się też wiedza na temat tego, jak niektóre z nich mogą mieć korzystne działanie.

Reklama

Jak naturalnie podnieść progesteron w ciąży?

Progesteron jest to żeński hormon płciowy, który jest wytwarzany przez komórki ciała żółtego, a w późniejszym zaawansowaniu płodu przez łożysko. Równowaga hormonalna jest bardzo ważna w życiu każdej kobiety, jednak w czasie ciąży ma ona kluczowe znaczenie dla donoszenia płodu. Medycyna może wspomóc ciężarną kobietę odpowiednimi lekami. Trzeba jednak wiedzieć, że nawet witaminy mają duży wpływ na to, jak wygląda gospodarka hormonalna w organizmie.

Progesteron podniesie się, jeśli dieta będzie bogata w witaminę C, B6, E, a także m in w magnez i cynk. A jakie zioła można pić w czasie oczekiwania na dziecko, by zwiększyć poziom tego hormonu? Bezpieczny będzie napar z lawendy, a dyskusyjne jest stosowanie wywaru z szyszek chmielu. Konieczna jest w tym przypadku konsultacja z lekarzem, który nie zawsze daje zgodę na jego stosowanie. Progesteron podnoszą także niektóre rośliny zielarskie takie jak lukrecja gładka i czerwona koniczyna zwana również pod nazwą koniczyna łąkowa. Jednak pierwsza z wymienionych roślin nie służy kobietom w ciąży, z kolei czerwona kończyna polecana jest na czas, w którym planuje się zajście w ciążę.

Co na zaparcia w ciąży?

Niestety ale zaburzenia czynności jelita grubego w czasie ciąży dotyczy aż około połowy przyszłych mam i są jedną z najczęściejszych dolegliwości, a ich częstotliwość narasta wraz z rozwojem płodu. Kobiety ciężarne mogą jednak odpocząć od uporczywego kłopotu przy pomocy niektórych ziół. Picie rumianku w ciąży skutecznie pomaga walczyć z zatwardzeniem, jak również spożywanie odpowiedniej ilości błonnika. W ogóle warto pamiętać o tym, że zioło to wykazuje także pozytywne działanie na problemy z żołądkiem, pomaga na trawienie, ponadto ma właściwości uspokajające i usypiające. Rumianek w ciąży to zdecydowanie dobry pomysł, ale należy z niego zrezygnować, jeśli ma się na niego alergię. Na opisywaną dolegliwość polecane jest także picie naparu z kopru włoskiego. Zastanawiasz się, czy mniszek lekarski w ciąży nie zaszkodzi Ci i Twojemu dziecku? Możesz go pić spokojnie — jego działanie przyniesie Ci ulgę.

Reklama

Jakie herbaty pić w ciąży?

Badania wykazują, że niektóre herbaty ziołowe – oczywiście spożywane w rozsądnych ilościach, są bezpieczne dla płodu i nie wpływają negatywnie na zdrowie matki. Trzeba zwrócić uwagę, że takie herbaty powinny też być niezbyt mocne. Stosując się do takich zaleceń, można być pewną tego, że staną się cennym źródłem witamin i będą wartościowym urozmaiceniem diety. Picie niektórych herbat może być nawet wskazane przez lekarza. Zapewne wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można pić melisę? Melisa w ciąży jest bezpieczna, czasem nawet należy ją pić, ponieważ oprócz tego, że redukuje stres, to jeszcze ma działanie ograniczające uczucie nudności. Podobnie jak herbata rumiankowa w ciąży, uspokaja i pozwala się zrelaksować. Napary ziołowe jak i również herbaty ziołowe w ciąży, powinny być sporządzane z suszu najwyższej jakości, który z całą pewnością dostaniemy w pobliskiej aptece.

Jakie zioła można pić w ciąży?

W okresie ciąży zioła to temat, który może wzbudzać sporo wątpliwości. Jeśli nie jesteś przekonana co do jakichś ziół, skonsultuj się z lekarzem. Co do stosowania wyżej wymienionych, bezpiecznych ziół nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli nie zmagasz się z jakąś chorobą. Zioła w ciąży, które także są bezpieczne to imbir (dodany do naparu z rumianku, podobnie jak melisa, redukuje poranne mdłości). W twoich zbiorach może też znaleźć się pokrzywa, siemię lniane i wiesiołek. Warto wiedzieć, że nagietek ogranicza ryzyko poronienia, a więc należy o nim pamiętać, robiąc zakupy. Sprawdzi się także majeranek w ciąży. Lista ziół, które są polecane kobietom w ciąży, może nie jest długa, za to rośliny te obfitują w substancje pozwalające się poczuć lepiej w trudnych momentach. Co najważniejsze, trzeba je stosować z uwzględnieniem informacji umieszczonych przez producenta na ulotce lub na opakowaniu.

Zioła, których trzeba unikać w ciąży

Sporo popularnych, a także mniej znanych i rzadziej stosowanych ziół wykazuje szkodliwe działanie dla organizmu ciężarnej kobiety oraz dla samego dziecka. Niektóre z nich mają nawet działanie poronne, inne mogą bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Zioła w ciąży, z których trzeba zrezygnować to takie, które mogą doprowadzić na przykład do skurczy macicy. Wiadomo, że silne skurcze macicy pojawiające się za wcześnie, często prowadzą do poronienia. Niektóre kobiety są zaskoczone, gdy dowiadują się, że niektóre zioła w ciąży są niewskazane. Mogą być to bardzo popularne zioła, znajdujące się w prawie każdej kuchni.

Duże zainteresowanie wzbudza mięta w ciąży. Wielbicielki jej orzeźwiającego smaku mogą być rozczarowane, ponieważ mięta szkodzi i nie jest polecana przyszłym mamom. Również mięta pieprzowa w ciąży nie jest dobrym pomysłem — na dolegliwości żołądkowe lepiej zastosować rumianek. Tak naprawdę odpowiedź na to, czy w ciąży można pić miętę, nie jest jednoznaczna i różne są opnie na ten temat. Najlepiej będzie zamienić aromatyczne liście mięty na inne, bezpieczniejsze zioło. Mięta w ciąży to coś, czego należy unikać, podobnie zresztą kłopotliwy może być skrzyp w ciąży. Niebezpieczna może być szałwia zwyczajna i lekarska, szczególnie jeśli będzie pić się ją często — może wywołać wtedy skurcze macicy. Zioła poronne o silnym działaniu to arcydzięgiel, ruta, piołun. Aby sobie nie zaszkodzić, trzeba unikać mieszanek ziołowych, w których jest żeń-szeń.

Reklama

Przyprawy w ciąży

Działanie poronne mają również niektóre przyprawy. Przyprawy, które pobudzą skurcze macicy ,to miedzy innymi cynamon, rozmaryn i tymianek pospolity.

  • Cynamon w ciąży to naprawdę zły pomysł. Badania dowodzą, że zawarta w nim kumaryna zwiększa ryzyko poronienia oraz powstania wad rozwojowych u dziecka głównie w obrębie wzroku i słuchu, a także spowalnia wzrost dziecka.
  • Kobiety powinny unikać również rozmarynu. Rozmaryn w ciąży powoduje wzrost ryzyka poronienia płodu, ponadto nie jest polecany kobietom z problemami układu krążenia i serca.
  • Tymianek w ciąży ma także negatywne działanie na płód. Powoduje on przedwczesne skurcze macicy, co może doprowadzić do urodzenia wcześniaka, a nawet obumarcia płodu w początkowym okresie ciąży.
  • Niestety trzeba też odstawić oregano w ciąży ze względu na dużą zawartość olejków w tej roślinie: karwakrolu oraz tymolu. Ich nadmiar może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu u młodej mamy. Chociaż jak wiemy, mają one działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze to ich wysoka ilość w diecie jest w ciąży bardzo szkodliwa.
  • Bardzo niebezpieczne może być curry które, może powodować zgagę, wzmożenie porannych nudności, mdłości, a także problemy trawienne. Curry ponadto może zawierać sól, a jej nadmiar powoduje obrzęki u ciężarnych, które głównie dotyczą łydek.

Jak widać, przypraw, które mogą powodować niechciane konsekwencje, jest sporo. Pamiętaj również o tym, że czasem szkodzą m in goździki w ciąży. Nie można pominąć tego, że aloes to roślina zawierająca substancje źle działające na kobiety spodziewające się potomstwa. Aloes jest bardzo ceniony i jest znany ze swojego prozdrowotnego działania, ale w tym przypadku opinie są jednoznaczne. Jeśli chce się jak najlepiej poznać sekrety stosowania preparatów ziołowych w okresie oczekiwania na poród i w pierwszych miesiącach ciąży, warto sięgnąć do odpowiedniej literatury.