Wszyscy z utęsknieniem czekamy na nieco wyższe temperatury, wszyscy wyglądamy słońca, planujemy spacery i wycieczki do lasu. Niestety nieodłącznymi towarzyszami przy tych wszystkich aktywnościach często stają się komary. Jak z nimi walczyć?
ReklamaNieproszeni towarzysze
Komary skutecznie potrafią zepsuć wyjazd, pozbawić przyjemności z niespiesznego spaceru po okolicznych łąkach, nie mówiąc już o dłuższej wyprawie rowerowej po lesie. Uprzykrzają życie spacerowiczom, biegaczom, dorosłym i dzieciom. Ich ukąszenia dla wielu potrafią być bardzo bolesne, szczególnie jeśli ukąszeń jest więcej. Zanim więc przedstawimy kilka rad, jak łagodzić te nieprzyjemne ukąszenia, skuteczny sposób na obronę przed tymi owadami. Nie jest bowiem tak, że na ukąszenia komarów jesteśmy skazani i nie mamy się jak bronić. Warto przypomnieć sobie, że komary nie kąsają nas bez powodu.
Nie bez przyczyny robią ta szczególnie nad ranem oraz wieczorami. Po pierwsze komary atakują gdy wzmaga się wilgotność powietrza, a człowieka rozpoznają przede wszystkim po zapachu potu i wydzielanym razem z nim kwasie mlekowym. To tłumaczy, dlatego tak chętnie atakują biegaczy czy rowerzystów, którzy podczas swojej aktywności fizycznej po prostu szybciej się pocą. Wybierając się do lasu, warto więc wziąć najpierw kąpiel, założyć czyste ubranie i… sięgnąć po olejek na komary. Istnieją bowiem mieszanki, które albo sprawiają, że stajemy się dla komarów niewidoczni (bo niwelują zapach naszego potu) albo po prostu je odstraszają. Jedną ze skuteczniejszych mieszanek jest ta składająca się z:
- Ekstraktu z trawy cytrynowej,
- citronelli,
- eukaliptusa,
- mięty pieprzowej.
Oprócz tego, że taka mieszanka skutecznie pozwoli ci się obronić przed komarami, to dodatkowo pomoże się wyciszyć, zrelaksować i odzyskać dobry humor. Ma przyjemny zapach. Wystarczy wymieszać taką mieszankę z olejkiem bazowym i posmarować skórę, bądź dodać kilka kropel do dyfuzora. Dzięki temu żaden komar nie zbliży się do Ciebie na krok, a Ty będziesz miała spokojny wieczór bez ugryzień.
ReklamaJak sobie poradzić z ukąszeniami komarów?
Jeśli już jednak dojdzie do ukąszeń, także możemy sobie poradzić. Bąbel, który pojawia się po ukąszeniu to reakcja uczuleniowa na ślinę komarzycy. To one sprawią, że zaatakowane miejsce irytującą swędzi. Ból wywołany ukąszeniem zlikwidować mogę więc leki blokujące reakcję alergiczną, a więc hamujące wydzielanie histaminy. Bardzo popularne są wszelkiego rodzaju maści produkowane na bazie hydrokortyzonu, często z dodatkiem alantoiny czy pantenolu.
Jeśli chodzi o domowe sposoby, z pomocą przychodzą po raz kolejny olejki eteryczne, tym razem lawendowy i z drzewka herbacianego. Olejki te można stosować na skórę. Obydwa produkty działają łagodząco, kojąco, ograniczają uczucie swędzenia. Pomóc mogą także okłady z lodu, szmatki nasączonej chłodną wodą. Okłady z cytryny łagodzą natomiast stan zapalny, obrzęk i swędzenie. To dobre rozwiązanie, szczególnie jeśli ukąszeń jest więcej. Świąd łagodzi także rozgnieciony liść kapusty. Niektórzy przemywają ukąszenia sokiem z aloesu lub roztworem węgla aktywnego.