Zaparcia to przykra dolegliwość, z którą zmaga się wielu z nas. Właściwą perystaltykę jelit można przywrócić, stosując naturalne sposoby, na przykład zioła do zaparzania. Picie ziołowych wywarów kilka razy w tygodniu może wystarczyć, żeby wyeliminować problem zaparć z naszego życia.
Na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i jelita grubego negatywny wpływ mogą mieć takie czynniki jak niewłaściwa dieta czy stres. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik jest kluczowe w utrzymaniu regularnych ruchów robaczkowych jelit, a co za tym idzie częstemu oddawaniu stolca. Zaparcia skutkują nieregularnością, a nawet całkowitym ustaniem wypróżnień.
ReklamaNie należy ignorować tych dolegliwości. Zaparcia wywołują nie tylko ból brzucha. W dalszej kolejności mogą wiązać się z poważnymi schorzeniami jelit i zaburzeniem pracy całego organizmu. Na dręczące zaparcia możesz stosować rozmaite leki i preparaty dostępne w aptekach. Warto jednak rozważyć lecznicze możliwości, jakie dają zioła na zaparcia. Działanie przeczyszczające niektórych ziół, jest bardzo skuteczne, a przy tym łagodne dla organizmu.
Jak dbać o układ pokarmowy?
Problem zaparć często nazywany jest schorzeniem cywilizacyjnym. Obecny styl życia sprzyja występowaniu schorzeń jelit. Negatywne czynniki wywołujące zaparcia to:
- dieta zawierająca dużo przetworzonych produktów, uboga w błonnik,
- siedzący tryb życia,
- nieregularne spożywanie posiłków,
- przyjmowanie zbyt małej ilości płynów,
- stosowanie dużej ilości leków.
Zaparcia i problem z przemianą materii często łączą się z chorobami takimi jak cukrzyca, otyłość i niedoczynność tarczycy. Na niewłaściwą perystaltykę jelit narzekają również osoby cierpiące na depresję. Problemy z wypróżnianiem, zwłaszcza jeżeli nie są szczególnie uciążliwe, bywają ignorowane i bagatelizowane przez pacjentów. To poważny błąd. W przypadku przewlekłej nieregularności w korzystaniu z toalety, twardy, bolesny przy oddawaniu stolec powinien od razu wzbudzić czujność i potrzebę jak najszybszego rozwiązania problemu. Zaparcia mogą na dłuższą metę uszkodzić jelita. Mogą także stanowić objaw ciężkich schorzeń układu pokarmowego. Należy zwracać uwagę na zaparcia u dzieci, które nie zawsze będą w stanie zakomunikować rodzicom o tym problemie.
Zioła na zaparcia
Zioła mogą okazać się cennym sojusznikiem w radzeniu sobie z problemem zaparć. Liście babki i pokrzywy, kora kruszyny czy kwiaty malwy, od wieków znane są ze swoich właściwości. Stosowanie naturalnych preparatów, pozwala na uniknięcie działań niepożądanych, które mogą pojawiać się przy stosowaniu syntetycznych, chemicznych leków dostępnych w aptece.
Męczące zaparcia warto zwalczyć, wykorzystując przeczyszczające działanie ziół. Artykuły ziołowe dostępne są szeroko w internecie, aptekach, a także specjalistycznych sklepach zielarskich. Niejednokrotnie okażą się tańsze, zdrowsze i bardziej skuteczne od tabletek przeczyszczających. W przypadku stosowania ziół należy dokładnie przeczytać informacje na temat danego produktu, żeby mieć pewność jego działania. Nie wszystkie zioła są zalecane dla dzieci i kobiet w ciąży.
Jak poprawić perystaltykę jelit?
Które zioła na przeczyszczenie są najskuteczniejsze? Warto zacząć od tych, które możemy znaleźć na podwórku. Liście babki zwyczajnej, pospolitej rośliny, którą możemy znaleźć praktycznie wszędzie, powoduje bardzo duże działanie przeczyszczające. Babka zawiera wiele witamin i pożytecznych substancji, w tym śluz roślinny, bardzo pomocny przy wspieraniu ruchu robaczkowego jelit. Domowy lek na przeczyszczenie z liści babki może być szybkim i prostym sposobem na wyeliminowanie zaparć. Jak należy stosować te zioła? Przepis jest niezwykle prosty i nie będą do niego potrzebne żadne dodatkowe składniki.
Kilka liści rośliny umieść w garnku i zalej szklanką wody. Podgrzewaj je razem, aż woda zacznie wrzeć. Po zagotowaniu zdejmij wywar z ognia i odstaw na kilka minut, aż do przestygnięcia. Następnie odcedź płyn i wypij go na raz. Te zioła na przeczyszczenie możesz stosować dwa razy dziennie. Najlepiej od razu po wstaniu i tuż przed pójściem spać. Śluz roślinny zawarty w liściach będzie miał efekt przeczyszczający. Pozwoli ci pozbyć się zaparć i przykrego bólu brzucha.
Najlepsze zioła na przeczyszczenie
Inne naturalne preparaty, które zaradzą na zaparcia to na przykład liście pokrzywy. To kolejny produkt, po który nawet nie trzeba udawać się do sklepu. Rośnie wszędzie, ale zbierając ją, pamiętaj o ostrożności, żeby się nią nie poparzyć. Lecznicze działanie pokrzywy znane jest już od starożytności. Nie sposób wymienić wszystkich jej właściwości i sposobów stosowania. Jednym z nich jest stosowanie tego zioła na przeczyszczenie.
Przyrządzenie wywaru jest banalnie proste. Liście pokrzywy wrzucone do wody trzeba zagotować i odstawić, aż ostygnie. Lek na przeczyszczenie z liści pokrzywy można pić nawet trzy razy dziennie. Wyeliminuje wzdęcia i pozwoli szybko pozbyć się dręczących zaparć. Zaleca się regularne picie wywaru, umożliwi to najbardziej skuteczne oddziaływanie ziołowego produktu w organizmie.
ReklamaKora kruszyny na zaparcia
Kolejnym środkiem do stosowania w przypadku uciążliwych zaparć jest kora kruszyny. Substancje zawarte w korze tego krzewu wykazują bardzo dobre właściwości przeczyszczające. Saszetki z rozdrobnioną korą są łatwo dostępne w aptekach i sklepach zielarskich.
Chcąc przygotować kruszynę do spożycia, należy niewielką jej ilość zaparzać w filiżance gorącej wody przez około piętnaście minut. To silny specyfik dlatego te zioła na przeczyszczenie nie należy pić częściej niż trzy razy w tygodniu i nie dłużej niż w sumie dwa tygodnie. Ze względu na swoje specyficzne skutki uboczne – powodowanie przekrwienia miednicy małej – kruszyna nie może być stosowana przez kobiety w ciąży.
Zioła na przeczyszczenie
Podobne wywary, które mają działanie przeczyszczające, można zaparzać z takich roślin jak malwa, opuncja, lukrecja czy werbena. Natura oferuje nam produkty, znacznie tańsze i zdrowsze niż sztucznie wytworzone leki. Tabletki z apteki mogą zostać z powodzeniem zastąpione przez zioła na zaparcia.
Jeżeli jednak środki ziołowe nie pomagają, należy pomyśleć o skonsultowaniu się z lekarzem. Możliwe, że przyczyny męczących zaparć są znacznie poważniejsze, niż tylko rozregulowanie układu pokarmowego. Może się okazać, że zaparcia stanowią preludium poważnych schorzeń jelita grubego. Ponadto, dzięki rozmowie pacjenta z lekarzem być może uda się szybko wykryć niepokojące zmiany i wyeliminować ryzyko groźnych chorób.
Nie zaniedbuj układu pokarmowego
Zaparcia to przykry problem, któremu można przeciwdziałać, zanim się jeszcze pojawią. Co możesz zrobić, żeby poprawić perystaltykę jelit? Przede wszystkim włącz błonnik do swojej diety. To składnik odżywczy, pełniący podstawową funkcję w prawidłowej pracy jelita grubego. Stosowanie diety bogatej w zawartość błonnika niemal całkowicie eliminuje ryzyko powstawania zaparć.
Zaleca się spożywać siemię lniane, owoce, produkty nieprzetworzone z dużą zawartością składników odżywczych. Powinno się unikać nadmiernego spożycia tabletek przeciwbólowych, które negatywnie wpływają na procesy trawienne. Posiłki powinny być niezbyt obfite i spożywane o stałych godzinach. To wpłynie korzystnie na nasz organizm.
Kiedy jednak pojawią się zaparcia i poczujemy bóle związane z wypróżnianiem, z pomocą przychodzą zioła na przeczyszczenie. Babka, pokrzywa, kora kruszyny i inne zioła do zaparzania to doskonały sposób na wyeliminowanie zaparć.