Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe to często jedyny dostępny sposób na uratowanie zepsutego zęba. Stomatolog usuwa całą miazgę zębową i zastępuje ją wypełnieniem. Zabieg przeprowadzany pod znieczuleniem jest zwykle bezbolesny, ale przez kilka kolejnych dni możemy odczuwać ból związany z gojeniem się tkanek. W jaki sposób można zniwelować ból po leczeniu kanałowym i jak poznać, że zabieg przebiegł prawidłowo?

Reklama

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Dolegliwości odczuwane po zabiegu endodoncji, czyli leczenia kanałowego mogą trwać nawet przez trzy tygodnie. To całkowicie naturalna reakcja organizmu, która nie powinna wzbudzać niepokoju. Leczony ząb i jego okolice stają się bardzo wrażliwe, a uszkodzone tkanki potrzebują czasu na odbudowę. Jeżeli wraz z upływem czasu nadal czujesz silny ból, a tym bardziej jeśli pojawia się obrzęk, należy czym prędzej zgłosić się do stomatologa.

Na szczęście zdecydowana większość dobrze przeprowadzonych zabiegów okazuje się bezproblemowa i nie dochodzi po nich do wystąpienia stanu zapalnego. Nie zmienia to faktu, że ból zęba po leczeniu kanałowym potrafi być bardzo dokuczliwy. Warto wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim radzić, tak żeby nie utrudniał nam codziennego funkcjonowania.

Sposoby na ból zęba po leczeniu kanałowym

Najpowszechniejszym rozwiązaniem na zniwelowanie bólu po leczeniu kanałowym są leki przeciwbólowe. Preparaty na bazie paracetamolu albo ibuprofenu są dostępne bez recepty i oferują dość skuteczne działanie. Tego typu leki najczęściej wystarczają na przetrwanie pierwszych dni po zabiegu, kiedy ból zęba po zatruciu kanałów jest najsilniejszy. Jeśli ból okazuje się zbyt trudny do zniesienia mimo stosowania preparatów przeciwbólowych, możesz udać się do lekarza, który przepisze ci silniejsze środki dostępne tylko na receptę.

Czym spowodowany jest ból zęba po leczeniu kanałowym

Ból zęba w przypadku prawidłowo wykonanego leczenia kanałowego jest normalnym elementem rekonwalescencji po zabiegu. Regeneracja nadwerężonych tkanek trwa kilkanaście dni, a w tym czasie osłabione zęby są delikatne i narażone na dyskomfort. Tkliwy ząb po leczeniu kanałowym może odczuwać ból w trakcie gryzienia twardych potraw, albo picia zimnych czy gorących napojów. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby w pierwszych dniach po zabiegu starać się unikać czynników, które mogłyby wpłynąć na stan zęba.

Zdarza się, że po przeprowadzeniu endodoncji pojawia się ból, który nie tylko nie znika wraz z upływem kolejnych tygodni, ale tylko się nasila. To najczęściej efekt niewłaściwie przeprowadzonego leczenia kanałowego. Stomatolog mógł pominąć fragment miazgi zęba, która teraz daje o sobie znać. Jeśli dolegliwości wewnątrz jamy ustnej nie ustępują, konieczne może okazać się poprawienie zabiegu i usunięcie pozostałych w zębie nerwów.

Ból zęba przy nagryzaniu

W pierwszych dniach po zabiegu ząb jest bardzo delikatny, dlatego należy stanowczo unikać nadwerężenia go i gryzienia nim jakichkolwiek twardszych potraw. Tkliwy ząb po leczeniu kanałowym od razu odczuwa nacisk i boli gdy tylko coś go delikatnie naruszy. Ten stan utrzymuje się zwykle przez pierwsze kilka dni. W przypadku gdy mimo upływu kolejnych tygodni nadal nie jesteś w stanie bezboleśnie gryźć, udaj się na wizytę do dentysty, żeby ocenić czy regeneracja przebiega prawidłowo. Pamiętaj, że może to być oznaka, że próchnica zaatakowała sąsiedni ząb, który teraz zaczyna boleć.

Reklama

Ból zęba — domowe sposoby

Nikt nie zaprzeczy, że nie ma nic gorszego niż bolący ząb. Kiedy tylko nas to spotyka, jesteśmy gotowi zrobić wszystko byle tylko pozbyć się uciążliwego bólu zęba, który utrudnia wszelkie funkcjonowanie. Nie wszyscy mogą stosować środki farmakologiczne i nie u każdego one działają. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się domowe sposoby na ból zęba.

Jak uśmierzyć ból zęba

Zimne okłady to bardzo prosty, a przy tym skuteczny sposób na radzenie sobie z bólem wewnątrz jamy ustnej. To swego rodzaju domowy środek przeciwbólowy. Niska temperatura pobudza organizm do produkowania przeciwciał, które działają przeciwzapalnie i zapobiegają powstawaniu obrzęków. Pamiętaj, żeby regularnie zmieniać okład tak, żeby zawsze był bardzo zimny.

Szybki sposób na ból zęba

Płukanki z szałwii od lat znajdują zastosowanie jako remedium na bóle po zabiegach stomatologicznych. Przeciwzapalne właściwości tej rośliny czynią z niej idealnego sojusznika z walce z bólem zębów. Płukanie jamy ustnej szałwią to także dobry sposób na codzienną higienę, dzięki której unikniemy przykrych dolegliwości jak na przykład odwapnienia na zębach.

Stan zapalny zęba domowe sposoby

Leczenie kanałowe zęba może niekiedy doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Przyczyną tego stanu rzeczy może być przeoczenie kanału, albo niepełne usunięcie miazgi, takie zaniedbanie może wywołać ból, który czasami ujawnia się dopiero po kilku latach. Infekcje i zapalenia zwykle leczy się, stosując antybiotyk, ale jeżeli sytuacja nie jest poważna, można zastosować domowe sposoby na ból. Płukanka z szałwii, albo rumianku może być dobrym sposobem na czas, zanim udamy się po pomoc do stomatologa.

Reklama

Ból po leczeniu kanałowym

Ból w następstwie leczenia kanałowego jest normalnym zjawiskiem, które znika w czasie dwóch-trzech tygodni od wizyty. Jeżeli dzieje się inaczej, skonsultuj się ze stomatologiem, żeby sprawdzić, czy leczenie kanałowe niczego nie przeoczyło. Pozostawiony fragment miazgi może dać o sobie znać nawet po kilku latach, stając się przyczyną silnego bólu. Tkliwy ząb po leczeniu kanałowym w okresie tuż po zakończeniu zabiegu powinien być traktowany z delikatnością. Staraj się unikać gryzienia twardych produktów, żeby nie wywołać dolegliwości bólowych.