Sushi? Co to jest? Nie trzeba nikomu tłumaczyć. Intuicyjnie każdy wie z czego jest sushi i skąd pochodzi. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, jak zaskakująca jest to potrawa. Zawiera w sobie świetnie skomponowane smaki różnych potraw, które w połączeniu przenoszą wszystko na wyższy poziom pojmowania smaku. To japońskie danie składające się z gotowanego ryżu, zaprawionego octem ryżowym, a także z wielkiej maści dodatków.
ReklamaStosuje się dodatki głównie surowe, na przykład: owoce morza, wodorosty nori, grzyby, kawałki ryb, tofu. Biorąc pod uwagę, że produkty te mają krótki termin ważności, sugeruje się przygotowanie potrawy tuż przed spożyciem. W zestawie sushi, dodatki są bardzo ważne: otrzymujemy marynowany imbir (pozwala w pełni odczuć zawiłość smaku spożywanej potrawy), sos sojowy do sushi (do maczania) oraz zielony pikantny chrzan – wasabi. Oczywiście w zestawie otrzymujemy również pałeczki, połączone na końcach ze sobą – gwarancja tego, że nie były wcześniej używane.
Czy sushi jest dobre?
Częste pytanie brzmi: z czym sushi? Niektórzy sądzą, że najlepszym dodatkiem jest zielona herbata. Smak tej potrawy jest wyjątkowy i potrafi zadowolić nawet wytrawnego smakosza. Należy jednak pamiętać, że jeść sushi najlepiej zamoczone w sosie, sosie sojowym oczywiście. Sos sojowy bowiem posiada unikalny smak, który podkreśla składniki sushi.
Jak jeść pałeczkami sushi?
Jak jeść sushi pałeczkami stanowi dla wielu osób nie lada wyzwanie. Wskazane jest posługiwać się nimi, bądź palcami. Oto krótka instrukcja jak się je pałeczkami/jak jeść patyczkami. Warto się zapoznać:
- Jedną pałeczkę trzymamy stabilnie w dłoni, pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem. Opuszek palca środkowego dociska pałeczkę do palca serdecznego.
- Drugą, dociskamy do kciuka palcem wskazującym. Przy czym kciuk pozostaje nieruchomo.
- Przy użyciu górnej pałeczki łapiemy sushi, jednocześnie podpieramynieruchomą pałeczką.
- Aby to zrobić wystarczy zginać palec wskazujący, oparty o nieruchomy kciuk.
Jedzenie sushi stanowi wyzwanie dla początkujących, jednak polecamy się nie zniechęcać i spróbować japońskiej sztuki jedzenia, które można zakupić również w gotowych zestawach. Najbardziej przyjęły się zestawy o nazwach: matsu – zestaw drogi, take – zestaw pośredni oraz ume – zestaw tani.
Savoir vivre przy posiłku
Dobre maniery obowiązują także podczas spożywania sushi. Nie wystarczy sama umiejętność trzymania pałeczek. Warto znać podstawowe zasady, które spowodują, że nawet przy samych Japończykach wypadniemy dobrze:
- Jedząc, posługujemy się wyłącznie pałeczkami, lub palcami. Sztućce? Lepiej o nich zapomnij. Korzystanie z nich jest w złym tonie.
- Jeść sushi należy w całości. Nie należy odgryzać mniejszych kawałków, lub też dzielić je na części.
- Wasabi nakłada się bezpośrednio na rybę.
- Podczas używania sosu sojowego, należy zanurzyć w nim kawałek sushi (od strony ryby)
Sushi rodzaje
Oto przykładowe rodzaje sushi: Nigiri zushi (w Japonii najczęściej jada się nigiri), Inari zushi (w smażonym tofu) czy Maki zushi. Ten ostatni jest najbardziej popularny. Inaczej można je nazwać „zwijane”. Serwowane jest w postaci wałeczków ryżu, które owinięte są sprasowanymi algami morskimi (inaczej: nori), z dodatkami w postaci: sosu sojowego, wasabi oraz imbiru. To najbardziej popularne sushi, jakie możecie zjeść. Uproszczony sposób przygotowania, to ułożenie na algach morskich (norimaki) gotowanego ryżu i dowolnych dodatków i zwinięciu ich ze składnikami. Zwijanie ułatwia bambusowa mata. Po tym powstaje rulon, który należy pokroić na mniejsze kawałki. Jeśli chcesz je wykonać samodzielnie, można kupić zestawy do sushi, które ułatwią i wskażą jak można to zrobić w domowym zaciszu z przyjaciółmi.
Maki-zushi można dzielić ze względu na:
- Skład: z owocami morza lub z warzywami.
- Rozmiar: sushi hosomaki, chūmaki, futomaki.
- Sposób podania: temaki(rożek z alg wypełniony dodatkami), uramaki (sushi „na opak”: dodatki i algi wewnątrz, znajduje się w warstwie zewnętrznej).
Gdzie na sushi?
Wspaniale byłoby spożywać sushi w Japonii, lub samodzielnie wykonać je w domu. Osobiście polecam choć raz wybrać się do japońskiej restauracji, lub do restauracji specjalizującej się w tej potrawie. Tam można się zainspirować i zobaczyć, jak powinno wyglądać dobrze zrobione sushi. A to już prosty krok, do wykonania go samodzielnie. Ponadto odradzam jedzenia szybkich zestawów sushi z marketów, czy w szybkiej knajpce serwującej słabej jakości sushi. Wiadomo – idziesz do lekarza, to zapoznajesz się z opinią na temat specjalistów. Szukasz najlepszego. To samo warto zrobić szukając restauracji tego typu. Bo jedzenie tego japońskiego dania, to nie tylko posiłek, lecz sztuka sama w sobie i uczta dla zmysłów.