Jak dbać o świeży tatuaż

Tatuaże stają się coraz popularniejszą formą ozdabiania ciała. Wiele osób decyduje się na sprawienie sobie pierwszej „dziary”, często nie zdając sobie sprawy z potrzeby odpowiedniej pielęgnacji tatuażu. Okazuje się, że jest to czynność, której absolutnie nie można zaniedbać. To jak będziemy postępować w pierwszych tygodniach po wykonaniu tatuażu, zadecyduje o jego wyglądzie na resztę życia.

Reklama

Jak dbać o tatuaż

Wykonując twoją dziarę, tatuażysta wprowadza pod skórę pigment, jak łatwo się domyśleć to proces bardzo inwazyjny. Świeżo wykonany tatuaż jest po prostu niezagojoną raną. Dlatego w pierwszych dniach musisz skupić się na tym, żeby proces gojenia przebiegał sprawnie. Od twojego postępowania zależy dalszy stan wytatuowanej skóry.

Folia na tatuaż

Pielęgnacja tatuażu zaczyna się już w salonie, kiedy tatuażysta po skończonej pracy zakłada opatrunek. Bardzo często wykorzystuje się do tego przeźroczystą folię, która chroni ranę przed działaniem czynników zewnętrznych. Przez pierwsze kilka godzin po wyjściu z salonu opatrunek z folii powinien pozostać nienaruszony. To zapewni ochronę świeżego tatuażu przez pierwsze, newralgiczne godziny po jego zrobieniu.

Plaster na tatuaż – jak długo stosować?

Po czterech godzinach od wykonania dziary możesz zdjąć foliowy opatrunek. Dostęp powietrza jest kluczowym czynnikiem przyspieszającym proces gojenia się świeżego tatuażu. To jednocześnie czas na umycie skóry letnią wodą. Dzięki temu pozbędziesz się resztek tuszu, wydzielających się zanieczyszczeń, krwi i osocza. Regularne mycie to najważniejszy element codziennej pielęgnacji tatuażu, który zapobiegnie wystąpieniu zakażenia i nieodwracalnego uszkodzenia ozdoby na skórze.

Mycie wytatuowanej skóry

Przemywając nowy tatuaż, zwracaj uwagę na to, żeby woda nie była gorąca. Mogłoby to nie tylko bezpośrednio uszkodzić tusz, ale także przyspieszyć tempo cyrkulacji krwi, co może uszkodzić dziarę od wewnątrz. Po umyciu wysusz skórę papierowym ręcznikiem. Rób to bardzo delikatnie, pamiętając, że masz do czynienia z raną. W żadnym wypadku nie używaj wielorazowego ręcznika. Zgromadzone na nim bakterie mogą bardzo szybko doprowadzić do powstania zakażenia.

Sztuczna skóra do tatuażu

W kolejnych dniach folię na tatuażu noś wtedy gdy to konieczne, na przykład na noc, zapobiegniesz dzięki temu uszkodzeniom i przedostawaniu się zarazków. Gdy tylko jest możliwość, zapewniaj skórze jak najwięcej dopływu powietrza.

Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem staje się wykorzystywanie „sztucznej skóry”. To folia wykonana ze specjalnego tworzywa, która pozwala oddychać skórze pod spodem. Można go bezpiecznie nosić przez pierwsze dni od wykonania tatuażu. Zapewni to higienę i pełne bezpieczeństwo. Jeżeli masz zrobiony nowy tatuaż w miejscu szczególnie podatnym na otarcia, ten typ opatrunku może być doskonałym rozwiązaniem.

Rozlany tatuaż pod folią

Wiele osób z przerażeniem zauważa, że ich świeży tatuaż pod folią jest rozmazany i wygląda, jakby się rozlał. Tymczasem to całkowicie naturalne zjawisko, które nie powinno wzbudzać niepokoju. Przez pierwsze 2-3 dni z rany wydziela się osocze, które łączy się z nadmiarowym tuszem.

Gojenie tatuażu bez folii

Zastanawiając się, jak dbać o świeży tatuaż pamiętaj, że miejsce zabiegu to rana, z którą powinno się postępować jak z normalnym skaleczeniem. To oznacza ochronę przed szkodliwym działaniem otoczenia, unikanie zarazków i bakterii. Ważne jest również zapewnienie właściwego nawilżenia. Świeżo zrobiony tatuaż powinno się kilka razy dziennie smarować przeznaczonymi do tego produktami.

Reklama

Czym smarować tatuaż – domowe sposoby

W pielęgnacji po wykonaniu tatuażu nawilżenie jest niemal tak samo ważne jak regularne mycie. Kremy i maści nie tylko wytwarzają ochronę przed bakteriami, ale także przyspieszają gojenie się, likwidują strupy i uczucie swędzenia. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów dostosowanych do konkretnych potrzeb. Cienką warstwę kremu należy nakładać co najmniej 4 razy dziennie, wyłącznie na czystą, umytą i wysuszoną skórę.

Świeży tatuaż a słońce

Działanie promieni UV i słońca, to największy zagrożenie dla świeżego tatuażu. Jest to czynnik znacząco utrudniający proces gojenia, podrażniający delikatną skórę. Chronić przed słońcem należy szczególnie tatuaże kolorowe, w jasnych odcieniach. Zapobiegnie to ich przedwczesnemu wyblaknięciu. Czarny tusz jest znacznie bardziej odporny na działanie tego czynnika atmosferycznego, mimo to warto zachować ostrożność i przez co najmniej miesiąc osłaniać go przed wystawieniem na słońce.

Tatuaż a solarium

Chcąc dbać o nowy tatuaż, musisz zrezygnować z wizyt w solarium. Promienie UV mogłyby całkowicie zniszczyć świeży tatuaż. Jeżeli chcesz utrzymać jego wygląd w nienaruszonym stanie i uniknąć długotrwałego gojenia, definitywnie zrezygnuj z opalania. Inaczej może się okazać, że dziara będzie wymagała poprawek, a może nawet zostanie trwale uszkodzona.

Jak zadbać o przesuszony tatuaż

Pierwszy tydzień po wykonaniu zabiegu zwykle wystarcza, żeby rana na ciele się zagoiła. Następuje zasklepienie się naskórka, spod którego przestaje wydzielać się krew i pigmenty tuszu. Od tego momentu skóra goi się poprzez łuszczenie i wytwarzanie strupków. Chcąc dbać o świeży tatuaż w tej fazie, musisz zadbać o właściwe nawilżenie, żeby nie doszło do przesuszenia.

Krem nakładany na niedawno wytatuowaną część ciała, skutecznie zapobiega nadmiernemu swędzeniu i łuszczeniu się skóry. Pamiętaj jednak, że to procesy całkowicie naturalne, których nie można w pełni wyeliminować.

Maść z witaminą A na tatuaż

Smarowanie tatuażu kremem lub maścią bardzo pomaga w zagojeniu się skóry. Tego typu specyfiki nie tylko zapewniają nawilżenie, minimalizując łuszczenie, ale również dostarczają do organizmu cenne witaminy i mikroelementy, potrzebne do odbudowy naskórka. Niektóre produkty wnoszą ze sobą działanie kremów z filtrem i są w stanie chronić tatuaż przed niekorzystnym działaniem słońca.

Alantan na tatuaż

Niedoświadczone osoby zastanawiające się jak dbać o świeży tatuaż, często zastanawiają się nad użyciem Alantanu, jako środka wspomagającego proces gojenia. To jednak bardzo zły wybór. Alantan nie powinien być stosowany na sączące się rany, a przecież właśnie z tym mamy do czynienia w przypadku tatuażu.

Bepanthen – tatuaż

Innym popularnym środkiem, o którym myśli się w kontekście gojenia, jest Bepanthen. W przeciwieństwie do Alantanu to środek odpowiedni do tego typu zadań. Niektórzy tatuażyści zalecają jego stosowanie, uznając go za sprawdzony i łatwo dostępny produkt. Ze względu na to, że Bepanthen służy przede wszystkim jako środek na odparzenia, upływa bardzo dużo czasu, zanim wyschnie na skórze. To dobry wybór do pielęgnacji tatuażu, który wymaga, żeby go regularnie nawilżać.

Alantan czy Bepanthen na tatuaż

Mając do wyboru dwa popularne środki do stosowania na rany, lepszym wyborem okazuje się Bepanthen. Jego skład i właściwości są o wiele bardziej dopasowane do wymagań gojącego się tatuażu, niż w przypadku Alantanu.

Najrozsądniejszą opcją jest jednak wybór specjalistycznego środka dedykowanego pielęgnacji po zrobieniu tatuażu. Tego typu produkty będą najlepiej dbać o naszą skórę, zapewniając potrzebne nawilżenie i składniki odżywcze. Dzięki nim mamy pewność, że tatuator nie napracował się na marne i efekt jego działań, będzie pięknie na nas wyglądał.

Reklama

Jak długo smarować tatuaż

Przez pierwsze 2 tygodnie staraj się jak najczęściej używać kosmetyków do nawilżania skóry. Regularnie przemywaj tatuaż letnią wodą i nakładaj krem, a zobaczysz, że goi się znacznie szybciej. Po kilku tygodniach może się wydawać, że nie ma potrzeby stosowania kremu. Rzeczywiście, nie jest już to konieczne, ale zdecydowanie warto dalej to robić. Zadbana dziara, nawet już po pełnym zagojeniu, dłużej zachowa swój oryginalny wygląd.

Co robić, żeby dbać o tatuaż

Oprócz regularnej pielęgnacji tatuażu warto pamiętać o kilku wskazówkach, które znacznie przyspieszą proces gojenia. Przez kilkanaście dni po wykonaniu tatuażu odstaw alkohol, który osłabia organizm i spowalnia jego regenerację. To szczególnie ważne w ciągu początkowych 2-3 dni, kiedy z tatuaży wciąż wydziela się osocze i tusz.

Mając na sobie świeży tatuaż, zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego. Zmęczenie organizmu i wydzielanie dużej ilości potu, to coś, czego podrażniona skóra zdecydowanie nie potrzebuje. Zadbaj o regularne zmienianie pościeli w łóżku, tak żeby uniknąć infekcji, które mogą wywołać bakterie i zarazki. W pierwszych tygodniach nie powinno się również brać gorących kąpieli, które mogą znacząco naruszyć świeży tatuaż.