Chirurgia ręki jest nazwą grupy wszelkiego rodzaju operacji związanych z leczeniem operacyjnym w obrębie ręki. O tym, czym dokładnie się zajmuje ta dziedzina medycyny, które urazy i choroby leczy chirurgia ręki oraz w jaki sposób może pomóc w tej kwestii chirurg, opiszemy dokładnie w niniejszym wpisie.
ReklamaChirurgia ręki, a jej definicja
Chirurgia ręki jest gałęzią medycyny na pograniczu ortopedii, chirurgii naczyniowej oraz plastycznej. Zajmuje się leczeniem operacyjnym chorób i urazów kończyn górnych, w obrębie ręki, dłoni, łokcia, a nawet barku. Ze względu na to, że całe nasze ramie jest niezwykle skomplikowaną i złożoną konstrukcją, posiadającą wiele ścięgien, mniejszych i większych mięśni, naczyń krwionośnych i kości, chirurgią ręki zajmują się wyłącznie wykwalifikowani specjaliści. Muszą oni nie tylko mieć specjalistyczną wiedzę, ale również kilkuletnie doświadczenie i praktykę w tej dziedzinie.
Urazy leczone za pomocą chirurgii ręki
Chirurgia ręki ma za zadanie przede wszystkim przynieść ulgę pacjentom, którzy ulegli urazom kończyn górnych. To, jak poważny jest uraz i jak bardzo wpływa na komfort życia pacjenta, jest zależne od jego umiejscowienia. Dlatego wyróżniamy te najczęściej występujące:
- w obrębie ręki – uszkodzenia nerwów i ścięgien oraz złamania i zwichnięcia kości promieniowej, kości palców, kości nadgarstka,
- w obrębie łokcia – złamania, zwichnięcia, przykurcze i deformacje pourazowe,
- w obrębie barku – uszkodzenia pierścienia rotatorów, złamania, deformacje pourazowe, uszkodzenia splotu ramiennego,
Oczywiście uszkodzeń w tych obszarach może być znacznie więcej i mogą być one bardziej lub mniej skomplikowane. Wiele z nich należy leczyć operacyjnie niezwłocznie po doznaniu urazu. Jeśli chodzi o planowane operacje ręki, odpowiednią diagnozą i kwalifikacją do operacji pourazowej powinien zająć się doświadczony chirurg ręki. Musi on nie tylko być bardzo dobrym ortopedą w obszarze ręki, ale również znać takie dziedziny jak chirurgia plastyczna oraz mikrochirurgia. Stąd też np. uprawiając sporty ekstremalne, warto wcześniej zapoznać się z ofertą wyspecjalizowanych w chirurgii ręki ośrodkach.
Więcej o szczegółach związanych z chirurgią ręki – https://www.cmmedicum.com/leczenie-operacyjne/chirurgia-reki/
Choroby, które chirurgia ręki jest w stanie wyleczyć
Nie tylko nagłe urazy sprawiają, że musimy poddać się operacji ręki. Jednymi z najczęstszych chorób, jakie leczy operacja, są:
- przykurcz rozcięgna dłoniowego – choroba Dupuytrena,
- zapalenie pierwszego przedziału prostowników – zespół de Quervaina,
- torbiel galaretowata (ganglion),
- palec strzelający,
- zespół cieśni kanału nadgarstka,
- jałowa martwica kości księżycowatej, czyli choroba Kienböcka.
Ponadto chirurgia ręki zajmuje się leczeniem następstw reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołu rowka nerwu łokciowego, zapalenia przyczepów ścięgnistych (łokieć tenisisty, oszczepnika, golfisty), i wielu innych. Należy pamiętać, że każdy dyskomfort w obrębie górnej kończyny powinien być zdiagnozowany.
ReklamaDlaczego warto zdecydować się na zabieg?
Ręce są naszym najważniejszym narzędziem w codziennym funkcjonowaniu. Wykorzystujemy je do noszenia, ściskania, łapania, pisania (także za pomocą klawiatury komputera), ćwiczenia itp. Dlatego, gdy tylko podczas codziennych czynności odczuwamy ból, powinniśmy od razu zgłosić się do specjalisty w celu zdiagnozowania przyczyny. Wielu pacjentów skarży się na zmniejszenie czucia lub siły w rękach, spychając winę na postępujący czas i wiek. Jest to błędne myślenie, ponieważ zdrowe ręce powinny być sprawne niezależnie od tego, ile mamy lat. Stąd konsultacja z ortopedą i odpowiednie leczenie (także operacyjne) może przynieść znaczną ulgę pacjentowi. Chirurgia ręki pozwala na skuteczne naprawienie większości urazów i skutków postępujących chorób. Najczęściej dyskomfort sprzed operacji niwelowany jest do zera, pod warunkiem, że pacjent stosuje się do zaleceń lekarza oraz korzysta z fizjoterapii.
Chirurgia ręki – jak wygląda przygotowanie i sama operacja?
Oczywiście operacja każdego urazu i choroby górnej kończyny wygląda inaczej. W naszym ośrodku każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, niezależnie czy jest on sportowcem, amatorem lub stroni od sportów. Nasza ścieżka diagnostyczna jest niezwykle dokładna, ponieważ posiadamy sprzęt na światowym poziomie. Przygotowanie do zabiegu jest ściśle ustalane ze specjalistą. Najczęściej w klinice należy pojawić się tego samego dnia (w zależności od godziny operacji). W wielu przypadkach pacjent w klinice pozostaje do około doby, czasem dwóch, w zależności od tego, jak skomplikowany był zabieg. Powrót to zdrowia może zajmować od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, jednak efekt jest wart czekania.
Podsumowując, chirurgia ręki, a co za tym idzie, chirurg jest w stanie przywrócić nasze kończyny górne do pełnej sprawności. Jest to zależne od wybranego ośrodka specjalizującego się w tej dziedzinie, woli pacjenta oraz przestrzegania zaleceń specjalisty.