Odrobaczanie dorosłych i dzieci – poradnik!

Pasożytami możemy się zarazić praktycznie wszędzie. Choroba pasożytnicza może przebiegać bezobjawowo lub wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat odrobaczania!

Reklama

Odrobaczanie ludzi jest skuteczną metodą na pozbycie się pasożytów z organizmu. Kiedy należy przeprowadzić odrobaczanie? Czy warto odrobaczać się profilaktycznie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.  

Czym jest odrobaczanie organizmu?

Pasożytami możemy zarazić się wszędzie – w domu, szkole czy na placu zabaw. Znajdują się one na wielu różnych powierzchniach, których codziennie dotykamy. Do zarażenia pasożytami może dojść także w wyniku spożycia nieumytych warzyw i owoców, kontaktu z osobą zakażoną lub podczas zabawy ze zwierzętami domowymi. Skutecznym sposobem na pozbycie się pasożytów z organizmu jest odrobaczanie. Można je przeprowadzić za pomocą metod farmakologicznych lub naturalnych.

Obecność pasożytów w organizmie – objawy

Objawy choroby pasożytniczej mogą występować również w wielu innych schorzeniach. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie pasożytami, warto zdecydować się na konsultację lekarską. Jakie symptomy powinny skłonić nas do wizyty u lekarza? Do objawów pasożytów można zaliczyć przede wszystkim:

  • Utrata lub zwiększenie wagi;
  • Biegunki;
  • Wymioty;
  • Osłabienie;
  • Złe samopoczucie;
  • Bóle głowy;
  • Nerwowość;
  • Kłopoty z pamięcią.

Profilaktyczne odrobaczanie – czy warto?

Jeśli zauważysz u siebie objawy mogące sugerować zarażenie pasożytami, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. Nigdy nie przeprowadzaj odrobaczania na własną rękę – może to przynieść Twojemu organizmowi więcej szkody niż pożytku. Leki przeciw pasożytom nie powinny być stosowane bez zaleceń lekarza – zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Decyzja dotycząca leczenia należy tylko i wyłącznie do lekarza.

Odrobaczanie organizmu – metody naturalne

Odrobaczanie dzieci i dorosłych może zostać przeprowadzone przy pomocy metod farmakologicznych, ale nie tylko. Można je także wykonać z zastosowaniem metod naturalnych. Po zaakceptowaniu przez lekarza prowadzącego mogą one stanowić uzupełnienie terapii lekami lub być główną metodą leczenia choroby. Wśród najczęściej stosowanych metod naturalnego oczyszczania organizmu możemy wyróżnić:

  • Ziołowe mieszanki na pasożyty ludzkie – znajdziemy w nich m.in. piołun, tymianek, szałwię, ostropest, kozieradkę, czarnuszkę czy goździki. Napary z tych roślin pozwolą nam skutecznie pozbyć się pasożytów z organizmu, a oprócz tego pomogą wesprzeć ogólne zdrowie i dobre samopoczucie.
  • Olejek oregano – ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze.
  • Świeże pestki dyni — bogate w substancje przeciwpasożytnicze; zawarty w nich błonnik usprawnia pracę jelit, co pomaga szybko i skutecznie pozbyć się pasożytów z organizmu.
  • Mikstura z czosnku i ogórków kiszonych – aby ją przygotować, należy obrać i rozdrobić czosnek, zalać go sokiem z kiszonych ogórków i odstawić na 10 dni w zacienione miejsce.
Reklama

Jak uniknąć pasożytów?

Aby uniknąć zarażenia pasożytami, należy trzymać się kilku ważnych zasad higieny. Oto one:

  1. Unikanie jedzenia surowego mięsa.
  2. Dbanie o czystość zwierząt domowych i ich systematyczne odrobaczanie.
  3. Częste mycie rąk — m.in. po skorzystaniu z toalety, zabawie w piaskownicy czy kontakcie ze zwierzętami. 
  4. Dokładnie mycie warzyw i owoców przed spożyciem. 
  5. Stosowanie rękawic ochronnych podczas pracy w ogrodzie.
  6. Unikanie wkładania rąk i przedmiotów do ust — jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci.