Od ilu lat można pić kawę

„Kawa jest tylko dla dorosłych”, to zdanie, które bardzo często słyszą dzieci chcące naśladować swoich rodziców i spróbować tego napoju. W powszechnej świadomości przyjęło się uznawać tę zasadę bez żadnych wątpliwości, wierząc, że kawa podobnie jak papierosy czy alkohol jest kategorycznie zabroniona dla najmłodszych. Okazuje się jednak, że to mit. Picie kawy w niewielkich ilościach nie będzie miało żadnego niekorzystnego wpływu na organizm dziecka. Pod warunkiem, że nie przekracza się zalecanej dziennej dawki kofeiny.

Reklama

Od kiedy można pić kawę

W niektórych krajach podawanie dziecku kawy do picia jest czymś całkowicie normalnym. Dotyczy to zwłaszcza obszarów, w których uprawia się krzewy kawowca jak Afryka czy Ameryka Południowa. Tamtejsi mieszkańcy przez stulecia spożywania tego napoju zrozumieli, że nie powoduje on żadnych niekorzystnych skutków dla organizmu dziecka, o ile zachowuje się uwagę i umiar w jego stosowaniu.

Kawa dla dzieci

Kawa sama w sobie nie zawiera niczego, co mogłoby zaszkodzić dziecku. To zupełnie inny przypadek niż na przykład papierosy, pełne szkodliwych substancji smolistych. Na poziomie chemicznym parzone ziarna kawy są tak samo bezpieczne jak liście herbaty. Czynnikiem, na który trzeba zwracać uwagę, jest jednak zawartość kofeiny.

To właśnie ta substancja powinna być odpowiednio dawkowana dzieciom. Zbyt duża ilość kofeiny dostarczona do organizmu może wpłynąć na pracę serca i ciśnienie, wywołać bóle głowy, zatrucia, problemy ze skupieniem i koncentracją. Kofeina uzależnia, dlatego jej nadmiar może wpłynąć na zachowanie i prowadzić do nieustającej potrzeby dostarczania sobie tej substancji. Dlatego podając dzieciom kawę, należy dbać o właściwe dawkowanie.

Od ilu lat można pić kawę

Po przeprowadzeniu licznych badań naukowcy oszacowali jakie ilości kofeiny są bezpieczne dla dzieci. Najmłodsi w wieku 4-6 powinni przyjmować maksymalnie 45 mg, 7-10 68 mg, 10-12 lat 85 mg kofeiny. Nastoletnia młodzież nie powinna przekraczać 100 mg kofeiny każdego dnia. Pamiętaj, żeby w ustalaniu bezpiecznej dawki brać pod uwagę ciężar masy ciała. Im dziecko jest chudsze, tym mniejszą ilość kofeiny może przyjmować.

Jak widzisz, z badań wynika, że teoretycznie nawet czteroletnie dzieci mogą pić kawę, ale czy tak jest w rzeczywistości? Co właściwie oznaczają te bezpieczne ilości, ile kawy może wypić dziecko? Pamiętaj, że kofeinę znajdziesz nie tylko w kawie. To składnik wielu innych produktów, o których możesz nawet nie wiedzieć, że są przepełnione kofeiną.

Ile mg kofeiny jest w kawie

Kawę powszechnie kojarzy się jako bogate źródło kofeiny i jest to prawda. W przeciętnej filiżance czarnej kawy mielonej znajduje się nawet 74 mg tej substancji. Porównując tę liczbę z podaną wcześniej bezpieczną dawką, zobaczysz, że najmłodsze dzieci nie powinny pić więcej niż pół kawy dziennie.

Jeszcze bardziej zasobna w kofeinę jest kawa rozpuszczalna. W filiżance tego napoju znajduje się jej prawie 120 mg. Wiele osób błędnie myśli, że kawa rozpuszczalna jest przyjaźniejsza dla dzieci niż zwykła czarna, okazuje się, że jest odwrotnie. Co ważne nawet w przypadku dorosłych bezpieczna dawka to tylko 400 mg kofeiny, co oznacza, że nie powinno się wypijać więcej niż trzy filiżanki kawy rozpuszczalnej dziennie.

Kofeina poza kawą

Niektórzy rodzice mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że ich dzieci przekraczają bezpieczny dzienny limit kofeiny. Nie oznacza to wcale, że po kryjomu piją kawę. Kofeina jest bowiem elementem wielu innych napojów i produktów, z którymi stykamy się codziennie. Istnieje zatem ryzyko, że przy niekontrolowanym spożyciu nasze dziecko może przekraczać zalecaną dawkę kofeiny i narażać się na konsekwencje zdrowotne.

Reklama

Napoje z kofeiną

Kofeina występuje w czarnej herbacie. Jest jej tam mniej niż w kawie, bo zaledwie 22 mg na szklankę, ale dla małego dziecka to znacząca ilość. Czterolatek nie powinien pić więcej niż dwóch szklanek herbaty dziennie. Prawdziwą bombą kofeinową jest uwielbiana przez każde dziecko czekolada. Jedna tabliczka gorzkiej czekolady zawiera nawet 85 mg kofeiny. Za to przeciętny napój typu cola oznacza 10 mg pobudzającego związku chemicznego w 100 mililitrach. Czyli litr coli, to więcej niż wypicie kawy.

Napoje energetyczne

W ostatnich latach dzieci coraz częściej piją bardzo niezdrowe napoje energetyczne. Tego typu produkty nie tylko obfitują w cukier i substancje konserwujące, ale przede wszystkim są jednym z najpotężniejszych źródeł kofeiny. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie swojego dziecka, postaraj się wyeliminować energetyki z jego diety.

Kawa zbożowa dla dzieci

Jeżeli dziecko chciałoby spożywać napój o smaku kawy, ale nie chcesz ryzykować z dostarczaniem mu kofeiny, warto spróbować kawy zbożowej. Wytwarza się ją z prażonych nasion, co daje jej charakterystyczny smak, a jednocześnie nie ma ani miligrama pobudzającej kofeiny. W dodatku kawa zbożowa jest dobra dla zdrowia, dzięki dużej zawartości błonnika, który wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego.

Kawa inka dla dzieci

Kawa zbożowa jak na przykład Inka, może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla młodzieży, która chciałaby spróbować picia kawy, ale nie chce dostarczać sobie nadmiernej ilości kofeiny. Inka występuje w wielu różnych wariantach smakowych i może być spożywana przez osoby w każdym wieku, bo w przeciwieństwie np. do kakao nie zawiera w ogóle kofeiny.

Skutki picia kawy w młodym wieku

Dorośli obserwujący młodych pijących kawę, zastanawiają się, czy nie będzie to dla nich szkodliwe. Wspomnieliśmy już o skutkach, jakie przynosi nadmiar kofeiny w młodym wieku, czy to jedyne negatywne aspekty spożycia kawy?

Zaburzenia snu

Picie kawy, zwłaszcza u osób w młodym wieku, może wpływać na zaburzenia snu. Taki problem znacząco pogarsza jakość życia. Dzieci i młodzież szczególnie mocno potrzebują dobrze przespanej nocy, bez tego nie mogą się właściwie rozwijać. Dlatego jeżeli twój nastolatek narzeka na niewyspanie się to bardzo możliwe, że przyczyną jest nadmierne spożywanie kawy.

Wypłukiwanie wapnia

Często słyszy się informację, że picie kawy wypłukuje wapń z organizmu, dlatego kategorycznie nie powinny tego robić młode osoby, u których dopiero rozwija się układ kostny. Lekarze prowadzili liczne badania na ten temat i stwierdzili, że dzieje się tak wyłącznie u osób cierpiących na niedobór wapnia. Przy zdrowej diecie bogatej w niezbędne minerały, kawa nie stanowi zagrożenia dla rozwoju kości i stawów.

Od ilu lat można pić kawę rozpuszczalną

Rodzice wielokrotnie zadają pytania na temat kawy rozpuszczalnej, spodziewając się, że ten napój jest bezpieczniejszy w spożyciu niż zwykła czarna kawa mielona. Są zaskoczeni gdy dowiadują się, że rozpuszczalna ma prawie dwa razy więcej kofeiny niż zwykła sypana. Dlatego należy zachować tym większą odporność przy częstowaniu nią dzieci. Najmłodsi powinni się ograniczyć do połowy filiżanki, młodzież nie powinna pić więcej niż jedną kawę dziennie.

Cappuccino dla dzieci

Podobnie wygląda sytuacja z cappuccino. Chociaż znajdziesz w nim mniejszą ilość kofeiny niż w przypadku kawy rozpuszczalnej i tak warto zachować ostrożność w podawaniu go dzieciom. Cappuccino oprócz mleka ma w sobie bardzo dużo cukru, który należy spożywać z umiarem. W dodatku kofeina połączona z cukrem może wywołać ogromny wzrost energii i problemy z zaśnięciem.

Czy kawa szkodzi dzieciom

W powszechnej opinii picie kawy jest nieodpowiednie dla dzieci. To jednak nie jest do końca prawda, wszystko zależy od właściwego dawkowania. Nawet małe dzieci, od czwartego roku życia, mogą pić kawę, jednak wyłącznie w niewielkich ilościach, co czasami oznacza zaledwie kilka łyków.

Reklama

Wraz z wiekiem i przyrostem masy ciała dziecko może bezpiecznie pić większe ilości tego napoju. Kawa nie wypłukuje minerałów, jak się czasem sądzi, ale może powodować nadmierne przypływy energii i problemy ze snem. Dlatego jeżeli twoje dziecko stanowczo upiera się przy chęci picia kawy, możesz zaproponować mu kawę zbożową, która przy zachowaniu podobnego smaku, nie działa pobudzająco.

Zbyt dużo wypitej kawy może poskutkować nadmiarem kofeiny w organizmie. To oznacza problemy z ciśnieniem, bóle głowy, a co gorsza uzależnienie się od jej spożywania. Kofeina występuje w wielu napojach, to nie tylko kawa, ale i herbata, cola, a przede wszystkim napoje energetyczne. Dlatego staraj się zwracać uwagę na to co pije twoje dziecko, żeby uniknąć przykrych konsekwencji dla jego zdrowia.