Padaczka alkoholowa to jedno z powikłań zespołu abstynencyjnego. Jest to choroba, która objawia się drgawkami. Pojawiają się one u osób, które zdecydowały się całkowicie zrezygnować z picia alkoholu lub bardzo drastycznie ograniczyły jego ilość. Według przeprowadzonych badań nawet 25% osób uzależnionych od alkoholu może zmagać się z padaczką alkoholową. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jakie są objawy padaczki alkoholowej? Jak wygląda leczenie padaczki alkoholowej?
ReklamaPrzyczyny padaczki alkoholowej
Drgawki u osób uzależnionych od alkoholu mogą pojawiać się przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Jedną z nich jest spadek stężenia alkoholu we krwi, natomiast drugą – kiedy minie pewien czas po zaprzestaniu picia. Z czego to wynika? Częste spożywanie zbyt dużych dawek alkoholu prowadzi do zwiększenia się progu drgawkowego. Dlatego też, kiedy przestaniemy dostarczać alkohol do naszego organizmu, to ten próg zostaje bardzo burzliwie obniżony, czego skutkiem jest właśnie padaczka alkoholowa. Wśród innych przyczyn padaczki alkoholowej wymieniamy również organiczne uszkodzenia mózgu (które zostały spowodowane przez alkohol). Jak również zaburzenia funkcji kanałów wapniowych, zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia neurotransmiterów, a także zbyt duże nawodnienie mózgu.
Objawy padaczki alkoholowej
Objawy padaczki alkoholowej są dość podobne do zwykłej epilepsji. Oczywiście objawy mogą być różnorodne. Aczkolwiek najczęściej pojawia się utrata przytomność, skurcze mięśni nóg i rąk, napięcia twarzy, biegunka, nudności, zaburzenia snu, potliwość, przyspieszenie akcji serca, majaczenie alkoholowe, a także skoki ciśnienia krwi. Warto tutaj podkreślić, że osoba chora może być lękliwa albo nadpobudliwa.
Powyższe objawy padaczki alkoholowej występują zazwyczaj po 2-3 dobach, od spadku stężenia alkoholu we krwi – mogą się pojawić nawet po tygodniu od czasu odstawienia alkoholu. Co ciekawe – napady drgawkowe często samoistnie ustępują w przeciągu kilku dni. Drgawki nie powracają – pod warunkiem, że osoba uzależniona nie sięgnie po alkohol lub znacznie ograniczy jego ilość.
Jakie są sposoby leczenia padaczki alkoholowej? Najłatwiejszym rozwiązaniem dla osób mieszkających w Gdańku lub w okolicach jest skorzystanie z usług Doctordetox. Wystarczy wpisać w przeglądarce – odtrucie alkoholowe Gdańsk i z pewnością uzyskamy niezbędne dane kontaktowe.
Leczenie padaczki alkoholowej
Leczenie padaczki alkoholowej może przebiegać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest leczenie za pomocą leków przeciwdrgawkowych i przeciwpadaczkowych, które zostały odpowiednio dobrane przez lekarza. Drugą możliwością jest specjalna kuracja. Ma ona na celu przywrócenie równowagi elektrolitowej w organizmie, usunięcie z niego toksyn i metabolitów alkoholowych. Jest to tak zwany detoks alkoholowy, który trwa kilka dni – zazwyczaj od 7 do 10. Detoksykacja alkoholowa to najlepsze rozwiązanie. Powinny zdecydować się na nie wszystkie osoby będące uzależnione od alkoholu. Jest to kuracja znacząco poprawiająca stan pacjenta, a przede wszystkim doskonale przygotowuje do dalszej terapii.
Detoksykacja alkoholowa opiera się także na przyjmowaniu różnych środków – między innymi przeciwbólowych, nasennych i uspokajających. Często jest to wręcz niezbędne. Aby móc złagodzić objawy występujące w zespole abstynencyjnym. Należy pamiętać, że nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się z zatruwaniem organizmu (tzw. intoksykacja alkoholowa). Dlatego odstawienie alkoholu może być bardzo trudne i bolesne.
Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest także kroplówka po alkoholu. Decyduje się na to rozwiązanie sporo osób – to najszybsza metoda pozbycia się nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. Odtrucie alkoholowe w domu za pomocą kroplówki witaminowej to najlepszy pomysł, jeśli chcemy szybko stanąć na nogi i pozbyć się kaca.
Jak prawidłowo podać kroplówkę?
ReklamaDomowe sposoby na kaca
Warto tutaj również zaznaczyć, że możemy wypróbować domowe sposoby na kaca, choć nie gwarantujemy, że w każdym przypadku przyniosą one pożądane efekty. Oczywiście podstawa to przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, ale ponadto wiele osób decyduje się na picie soku z kiszonej kapusty, zakwasu buraczanego, jak i również jedzenie szparagów. Wszystkie te produkty zawierają cenne substancje, dzięki którym z pewnością poczujemy się przynajmniej trochę lepiej, a objawy zatrucia alkoholowego zostaną zminimalizowane.