Prowansja to region na południu Francji, jest ojczyzną lawendy i ziół prowansalskich znanych na całym świecie. Na rozległych i nasłonecznionych polach Prowansji uprawiane zioła nabierają niepowtarzalnego aromatu i smaku.
ReklamaZioła prowansalskie skład proporcje
W rzeczywistości jest to mieszanka kilku bardzo popularnych ziół, stosowanych także w kuchni polskiej, ale raczej oddzielnie. Odpowiednio dobrane proporcje ziół prowansalskich nadają przyprawie wyjątkowy smak i aromat.
W skład ziół prowansalskich wchodzą zioła o różnych właściwościach, które połączone w różnych proporcjach nie tylko poprawiają smak potraw, ale także mają właściwości zdrowotne.
Mieszanka ziół prowansalskich to przede wszystkim:
– tymianek – ma lekko gorzkawy smak, bardzo przyjemny aromat,
– rozmaryn – posiada silny aromat sosnowy i korzenny, pobudza apetyt,
– cząber – łagodzi aromat mieszanki, pobudza trawienie,
– mięta pieprzowa – charakterystyczny smak, dzieła rozkurczowo,
– bazylia – aromat ma lekko cytrynowy, reguluje trawienie, świetna do pomidorów,
– oregano – poprawia trawienie i układ oddechowy,
– szałwia – ma działanie antyseptyczne,
– majeranek – pobudza trawienie, działa moczopędnie.
W niektórych krajach mieszanka przypraw wzbogacana jest lawendą, ale oryginalne zioła prowansalskie jej nie zawierają, ponieważ smakiem i aromatem podobna jest do rozmarynu.
Gotowe zioła prowansalskie można kupić w każdym sklepie spożywczym, ale można także przygotować je samodzielnie. Oczywiście najlepsze i najzdrowsze będą te z własnej uprawy ogrodowej.
Po wysuszeniu ziół należy je rozdrobnić i wymieszać w następujących proporcjach:
– po 2 łyżki oregano, bazylii i tymianku,
– po 1 łyżeczce szałwii, rozmarynu, mięty pieprzowej oraz rozmarynu,
– ewentualnie 1/2 łyżeczki lawendy.
Zioła należy dokładnie wymieszać i przechowywać w słoiku.
Zastosowanie ziół prowansalskich
Zioła prowansalskie stosowane są przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej, ale doskonale pasują także do wielu potraw kuchni polskiej. Szczególnie polecane są jako przyprawy do ciężkich dań z różnych mięs, zwłaszcza baraniny. Nie tylko poprawiają jej smak, ale przede wszystkim pobudzają układ trawienny i zapobiegają niestrawności i wzdęciom.
Zioła prowansalskie doskonale nadają się także jako dodatek do zup, sosów, sałatek. Bardzo często dodawane są także do potraw grillowanych, sosów do pizzy i kebabów. Znakomicie polepszają także smak jednogarnkowych potraw warzywnych typu leczo czy ratatouille (prowansalski gulasz warzywny).
Właściwości zdrowotne
Wszystkie zioła mają właściwości zdrowotne. Zioła prowansalskie mają tę przewagę, że łączą w sobie właściwości wielu ziół. Przede wszystkim bogate są w garbniki, flawonoidy i alkaloidy, które mają działanie antyoksydacyjne i zwalczają wolne rodniki. Mają także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i rozkurczowe.
ReklamaZioła prowansalskie szczególnie polecane są osobom, które dbają o swoje zdrowie. Dodane do zup i innych potraw pobudzają procesy trawienne, przyśpieszają przemianę materii. Potrawy z ich dodatkiem nie wymagają dodatkowego solenia, dlatego szczególnie polecane są dla osób z nadciśnieniem.
Stosowanie ziół prowansalskich powszechnie wykorzystywane jest podczas odchudzania. Każda dieta fit uwzględnia ich dodatek nie tylko ze względów smakowych, ale przede wszystkim właśnie ze względów zdrowotnych. Zioła prowansalskie to jedyna mieszanka ziołowa, która nie zawiera dodatku soli zatrzymującej wodę w organizmie. Działanie ziół prowansalskich będzie skuteczne tylko wtedy, gdy na stałe włączymy je do naszej kuchni.