Co jeść przy niedoborze Wit B12

Jedną z najważniejszych witamin, którą należy rozważyć przy planowaniu diety, jest witamina B12 (kobalamina). Wspomaga ona ważne dla organizmu czynności, m.in. odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, bierze udział w procesie wytwarzania komórek krwi oraz bierze udział w przemianach metabolicznych tłuszczów. Poza tym spowalnia procesy starzenia się organizmu i zapobiega zaburzeniom nastroju. Jej niedobór prowadzi m.in. do zaburzeń neurologicznych i anemii oraz zwiększa ryzyko wystąpienia depresji. Zastanawiasz się co jeść przy niedoborze Wit B12? Witamina B12 pochodzi z produktów zwierzęcych, takich jak mięso i nabiał; jest również produkowana przez bakterie żyjące w naszych jelitach. Osoby stosujące dietę wegańską są narażone na niedobór tej witaminy, ponieważ diety roślinne nie zawierają tego niezbędnego składnika odżywczego.

Reklama

Objawy niedoboru witaminy B12

Jeśli masz jej niedobór, może to mieć duży wpływ na Twoje zdrowie. Witamina ta bierze udział w wielu różnych procesach w organizmie, w tym w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i produkcji komórek krwi, wpływa również na odporność organizmu. Ważne jest, aby pamiętać, że objawy niedoboru są często subtelne na początku — możesz ich nie zauważyć, dopóki nie staną się na tyle poważne, aby przeszkadzać w codziennym życiu. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań krwi, jeśli uważasz, że możesz mieć niedobór jakiejś witaminy lub minerału.

Niedobór witaminy B12 powoduje takie objawy jak:

  • Zmęczenie;
  • zaburzenia nastroju — depresja, lęk;
  • anemia;
  • przedwczesne siwienie włosów;
  • przewlekłe zmęczenie i senność;
  • utrata apetytu;
  • choroby układu pokarmowego;
  • zaburzenia neurologiczne;
  • zaburzenia psychiczne;
  • osłabienie pamięci i trudności z koncentracją;
  • bladość skóry;
  • problemy z równowagą i koordynacją ruchową.

Jak sprawdzić niedobór witaminy B12

Niedobór kobalaminy jest częstym problemem wśród osób starszych, a także u osób przestrzegających różnego rodzaju diet. Niedobór B12 może rozwijać się z czasem, ale może też wystąpić nagle w wyniku złego wchłaniania lub ścisłej diety wegańskiej.

Aby sprawdzić poziom stężenie B12, lekarz przeprowadzi badanie krwi, aby zmierzyć poziom czerwonych krwinek (RBC), białych krwinek (WBC) i płytek krwi. Jeśli masz niedokrwistość z powodu niedoboru witaminy B12, liczba RBC będzie niższa niż normalnie i/lub liczba WBC będzie podwyższona. Lekarz może również zlecić badania w celu zmierzenia poziomu hemoglobiny we krwi. Niski poziom hemoglobiny może wskazywać, że masz niedobór witaminy B12.

Witamina B12 może być również sprawdzana za pomocą badania moczu.

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12

Witamina B12 jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która odgrywa ważną rolę w wielu procesach życiowych, np. jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Organizm przechowuje tylko niewielką ilość tej witaminy, więc musi być ona spożywana regularnie, aby utrzymać jej zdrowy poziom.

Dzienna dawka witaminy B12 powinna wynosić około 1,5 mcg dla dorosłych powyżej 50 roku życia i 2 mcg dla młodszych dorosłych. Możesz łatwo uzyskać tę ilość poprzez pokarmy takie jak:

  • mięso,
  • owoce morza,
  • sos sojowy,
  • zielone warzywa liściaste,
  • produkty mleczne,
  • grzyby,
  • tłuste ryby morskie.

Wegetarianie, którzy stosują diety wegańskie, mogą potrzebować, uzupełnić swoją dietę produktami zawierającymi witaminę B12, takimi jak np. wzbogacone płatki śniadaniowe.

Witamina B12, w czym jest jej najwięcej

Najwięcej B12 zawierają produkty zwierzęce, zwłaszcza wątroba i nerki cieląt lub bydła mięsnego; owoce morza, takie jak małże i kałamarnice; jaja produkowane przez kurczaki lub inny drób; produkty mleczne — takie jak mleko, jogurt naturalny i ser pleśniowy.

Przy stosowaniu na co dzień zdrowej, zbilansowanej diety, nie powinniśmy mieć niedoborów tej witaminy.

Reklama

Co jeść przy niedoborze witaminy B12

Niedobór kobalaminy może powodować anemię, zmęczenie i osłabienie. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie pokarmy zawierają tę niezbędną witaminę, dzięki czemu można zwiększyć jej spożycie i uniknąć niedoboru.

W przypadku jej niedoboru łatwo można uzupełnić ją prawidłową dietą. Można uzyskać witaminę B12 ze źródeł zwierzęcych, takich jak ryby lub produkty mleczne, znajduje się ona również w wielu pokarmach roślinnych, takich jak rośliny strączkowe, fermentowane produkty sojowe i wodorosty. Warto pić również napoje roślinne (np. mleko sojowe, mleko migdałowe).

Źródło witaminy B12

Wit B12 występuje naturalnie w produktach zwierzęcych, w tym w mleku, serze i jajach. Witamina B12 jest również dodawana do niektórych pokarmów roślinnych, takich jak mleka i płatki śniadaniowe.

Witamina B12 jest również przyjmowana jako suplement diety przez osoby, które nie otrzymują jej wystarczającej ilości poprzez dietę. Najczęstsze formy witaminy B12 to cyjanokobalamina i metylokobalamina. Cyjanokobalamina może być przekształcona w metylokobalaminę w organizmie.

Niedobór witaminy B12 jest problemem dla osób z pewnymi zaburzeniami genetycznymi lub niektórymi warunkami, które wpływają na to, jak działa ich żołądek lub jelita. Może również rozwinąć się w wyniku niektórych rodzajów anemii (brak czerwonych krwinek) lub po operacji usunięcia żołądka w celu utraty wagi. Niedobór kobalaminy może prowadzić do powiększenia śledziony (splenomegalia), co może powodować zmęczenie, duszność i bladość.

Pochodzenia zwierzęcego zawierające witaminę B12

  • mięso i drób (w tym wątroba)
  • ryby (w puszkach lub świeże)
  • mleko i produkty mleczne
  • żywność zawierająca jaja (np. majonez)

Ile trwa uzupełnienie witaminy B12?

Osoby, które nie spożywają wystarczającej ilości tej witaminy, mogą potrzebować, przyjmować suplementy zawierające ten składnik odżywczy jako część swojego planu leczenia. Jeśli rozważasz przyjmowanie suplementów zawierających witaminę B12, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak długo powinno trwać, abyś zauważył jakąkolwiek poprawę w swoich objawach.

Uzupełnienie poziomu witaminy B12 z reguły trwa krótko, przy stosowaniu odpowiedniej diety lub suplementów diety. Aby zadbać o prawidłowy poziom witaminy we krwi, wystarczy 1-2 tyg przyjmować produkty zawierające kobalaminę. Jest to również uzależnione od wieku, stężenia początkowego witaminy i branych leków, jednak stan uzupełniania nie trwa długo.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12:

  • dorośli – 2,4 µg na dobę,
  • dzieci w zależności od wieku od 0.5 do 2,4 µg,
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2,6 – 2,8 µg na dobę.
Reklama

Czy witamina B12 jest szkodliwa?

Witamina B12 nie jest szkodliwa u osób z normalną funkcją nerek. Jednak może być szkodliwa, jeśli masz chorobę podstawową, która może spowodować, że twój organizm wchłania mniej witaminy z diety lub suplementów niż zwykle.

Niektóre badania sugerują, że wysokie poziomy witaminy B12 są związane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Najczęstszą przyczyną nadmiaru witaminy B12 w organizmie jest nadużywanie suplementów lub wzbogaconej żywności, która zawiera tę witaminę. Suplementy witaminy B12 są często przyjmowane przez osoby z problemami trawiennymi lub te, które chcą unikać produktów zwierzęcych. Osoby z niedokrwistością złośliwą mogą również przyjmować suplementy, ponieważ mają trudności ze wchłanianiem naturalnie występujących źródeł witaminy B12 z diety.

Jeśli przyjmujesz suplementy lub spożywasz pokarmy, które zawierają duże ilości tego składnika odżywczego, możesz doświadczyć:

  • Nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • zaparcia.