Bonding jest zabiegiem, którego celem jest odbudowa i oczyszczenie powierzchni zębów (przeważnie policzkowych i licowych). Do jego wykonania wykorzystuje się żywice kompozytowe. Bonding zębów polega na wypełnieniu niewielkich ukruszeń, otarć, wyszczerbień oraz przebarwień, które mogą pojawić się na zębach. Jest to zabieg małoinwazyjny, gdyż ingerencja w strukturę szkliwa jest w tym przypadku bardzo niewielka. Zabieg ten wyróżnia się szybkością wykonania, dobrymi efektami estetycznymi, bezpieczeństwem oraz niską ceną.
ReklamaCo to jest bonding
Bonding zębów (zwany również flow injection) jest jednym z zabiegów wykonywanych w zakresie stomatologii estetycznej. W czasie jego przeprowadzania stosuje się specjalne żywice kompozytowe, które wykorzystywane są także przy leczeniu ubytków, do jakich doprowadza próchnica zębów. Jest to prosty zabieg, który nie narusza powierzchni zębów. Nie wymaga szlifowania, co jest niezbędne w takich przypadkach jak w czasie zakładania licówek na zęby. Dobrze jest to uwzględnić podczas podejmowania decyzji o wyborze zabiegu — bonding zębów czy licówki. Ma to ogromne znaczenie dla osób, które planują estetyczną metamorfozę swojego uśmiechu, a mają duże obawy odnośnie ingerencji w strukturę zębów.
Bonding zębów wykonywany jest na podstawie zjawiska adhezji, które polega na tym, że warstwy minerałów przylegają do siebie na skutek oddziaływań międzycząsteczkowych, co w konsekwencji prowadzi do powstania nietrwałych wiązań chemicznych w łączonej warstwie. U podstaw tego procesu znajduje się różnica napięć powierzchniowych w miejscu styku łączonych substancji. Zjawisko to gwarantuje silne przyleganie kompozytu powstałego z żywicy do powierzchni zębów, bez konieczności szlifowania.
Jak wygląda odbudowa zęba kompozytem
Odbudowa zęba metodą bondingu składa się z kilku etapów. Jest możliwe przeprowadzenie jej podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas całego zabiegu odbudowy zależy od zdolności manualnych a przede wszystkim doświadczenia dentysty jak również zakresu przeprowadzanej korekty. W niektórych przypadkach zadowalający efekt estetyczny można osiągnąć już w przeciągu godziny.
Bond sytuuje się na zębie po wcześniejszym zmniejszeniu jego powierzchni. Następnie przeprowadza się wytrawienie szkliwa przy pomocy kwasu o łagodnym działaniu, a kolejno nakłada się żywicę kompozytową oraz właściwy kompozyt — stąd też proces ten nazywany jest odbudową kompozytem. Finalnym etapem jest naświetlenie zastosowanego materiału z wykorzystaniem lampy stomatologicznej. Taki proces odbudowy zęba jest bezbolesny i nie wymaga stosowania znieczulenia, w przeciwieństwie do zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe zęba. Tak więc nie ma powodu do obaw, że bonding sprawi ból.
Nakładki na zęby u dentysty
Poprawa wyglądu zębów na skutek zastosowania zabiegu bondingu jest rozwiązaniem wielu różnych przypadłości. Na jego wykonanie pacjenci niejednokrotnie decydują się głównie z powodów ekonomicznych — takie nakładki na zęby są tańsze niż ich inne odpowiedniki, jakimi są korony i licówki porcelanowe. Bonding jest również powszechnie wykonywany w sytuacjach, w których pacjentami są osoby, którym zależy na szybkiej poprawie wyglądu uzębienia. Odbudowa zębów kompozytem może być także traktowana jako rozwiązanie tymczasowe. Jest to metoda wskazana dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na inwazyjny zabieg, jaki należy wykonać w przypadku likwidacji diastemy. Pozwala to również na sprawdzenie, jak uśmiech prezentuje się przy takiej metamorfozie.
Bonding wady
Po zabiegu częściej występują przebarwienia zębów. Skutkiem mogą być na przykład zęby okoronowane protetyczne. Co więcej, nietrwałe wiązania chemiczne powodują, iż zęby mogą przebarwiać się, ulegać uszkodzeniom oraz tracić początkowy efekt. W związku z powyższym zabieg wymaga powtórzenia. Żywotność kompozytowych odbudów wynosi mniej więcej 4-5 lat. Jest on wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, a jego wygląd zależy od cech osobniczych i nawyków żywieniowych. Pewne składowe śliny, spożywanie dużej ilości barwiących pokarmów (kawa, wino, zielona herbata) mogą przyczynić się do przebarwienia i matowienia. W przypadku przebarwień zęba zalecane jest regularne szczotkowanie zębów oraz około jeden raz na trzy miesiące zgłoszenie się na polerowanie kompozytów, oraz piaskowanie osadów.
ReklamaBonding zalety
Bonding zębów polecany jest pacjentom, którzy planują wyjazd i nie mają możliwości i czasu na odbycie kilku wizyt. Plusem jest również wartość ekonomiczna, gdyż jest to metoda prosta i zarazem tania. Jest to świetny sposób na uzyskanie ładnego efektu, jedynie na zdrowych zębach.
Bonding zębów jest dość istotnym elementem leczenia ortodontycznego w czasie zmiany wysokości zwarcia. A wszystko dlatego, że liczne wady zgryzu prowadzą do patologicznego ścierania i ukruszenia korony zęba. Na początku leczenia specjalista nadaje zębom odpowiednie wysokości i w czasie tej samej wizyty nakłada aparat ortodontyczny.
W dodatku jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Tak więc ból zęba po leczeniu kanałowym, jest czymś wręcz nieporównywalnym do nieprzyjemnych efektów związanych, z zakończeniem procedury bondingu, których właściwie nie ma.
Bonding zębów przeciwwskazania
Bonding może być użyty tylko i wyłącznie na zdrowych zębach. Bezwzględnym przeciwskazaniem do wykonania zabiegu odbudowy kompozytowej jest obecność chorób przyzębia oraz zmian wywołanych próchnicą. Zwiększenie estetyki uśmiechu poprzez bonding jest możliwe jedynie po wyleczeniu próchnicy. Zabieg nie jest zalecany osobom, które nawykowo ścierają i zgrzytają zębami. Bruksizm trzeba już na samym początku wyeliminować np. poprzez zastosowanie szyn relaksacyjnych i odpowiednich ćwiczeń.
Bonding zębów — efekty
Bonding jest metodą, która pozwala na odbudowę zębów oraz pokrycie powierzchni zęba, która jest przebarwiona. Dzięki niej w łatwy sposób można nadać złamanym lub zniekształconym koronom estetyczny wygląd. Technika w związku z faktem, że nie narusza struktury szkliwa, uznawana jest za nieinwazyjną. Efekty tego zabiegu w dużym stopniu zależą od umiejętności lekarza, zarówno jego doświadczenia, jak i precyzji. Specjalista wykonujący zabieg powinien mieć odpowiednie obycie, co spowoduje, że odbudowane zęby zsynchronizują się do zgryzu i wyglądu twarzy oraz będą wyglądać estetycznie.
Bonding zdecydowanie wpływa na wygląd uzębienia. Założone bondy sprawiają, iż zęby mają ładny kształt i są równe. Ewentualne pęknięcie lub złamania korony zęba oraz odwapnienia na zębach są skutecznie eliminowane. Co więcej, wyrównany zostaje koloryt zębów na skutek usunięcia przebarwień. Zastosowany materiał nie odbiega kolorem od pozostałych zębów.
ReklamaBonding zębów — koszt
Zabieg kompozytowej odbudowy zębów, który jest równie popularny jak wybielanie zębów, jest tańszą metodą niż użycie trwalszych sposobów, takich jak np. w przypadku licówek porcelanowych. Cena bondingu zębów jest zależna od indywidualnego cennika zakładu stomatologicznego, jego renomy oraz doświadczenia stomatologa. Przeważnie za pojedynczy bond trzeba zapłacić tyle, co za założenie wypełnienia. W przypadku, gdy zabiegowi poddawana jest cała strefa uśmiechu, cena może wzrosnąć nawet do około 1500 zł.