Wada wzroku bez wątpienia może znacznie utrudniać życie. Choć okulary lub soczewki rozwiązują problem złego widzenia, to konieczność ich noszenia często obniża komfort życia. W niektórych zawodach i sportach okulary są zbędnym balastem, a soczewki nie każdego przekonują swoją formą; wiele osób ma opory przed ich zakładaniem. Nie są to jednak jedyne metody poprawy wzroku! Dodatkowym rozwiązaniem jest zabieg laserowy na oczy. Czym jest i jakie mity panują na jego temat? Dowiesz się z tego artykułu!
ReklamaCzym jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który ma na celu skorygować wady takie jak krótkowzroczność, nadwzroczność czy astygmatyzm. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, warto byś poznał kilka faktów na temat lasera i jego działania.
Korekta wzroku to zabieg znany od dawna
Wbrew niektórym opiniom, korekcja laserowa wzroku to zabieg, który znany jest od dawna. Już w latach osiemdziesiątych zaczęto usuwać w ten sposób różnego rodzaju schorzenia. Ta metoda jest zatem udoskonalana od trzydziestu lat! Dzięki temu specjaliści są dziś świetnie wyszkoleni w przeprowadzaniu tego typu zabiegów.
Korekta wzroku jest bezpieczna!
Choć słowo „laser” w zestawieniu z okolicą oczu może kojarzyć się z czymś niebezpiecznym, nic bardziej mylnego! Jego zastosowanie w korekcie wzroku jest bezpieczne i niemalże bezbolesne, a Ty w szybki sposób możesz pozbyć się różnego rodzaju wad wzroku. Warto jednak wiedzieć, jak przygotować się do zabiegu, o czym przeczytasz w tym artykule: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.
Laserowa korekcja wzroku daje natychmiastowy efekt
To prawda, że w większości przypadków efekt zabiegu jest natychmiastowy. Dzięki temu nie czeka Cię leżenie w łóżku przez kilka kolejnych dni ani utrata możliwości widzenia związana z koniecznością długiego noszenia opatrunków. Zazwyczaj już po jednym lub dwóch dniach można cieszyć się życiem i wykonywać wiele czynności bez okularów i soczewek.
ReklamaNietrudno jest się zakwalifikować na zabieg!
Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią i Twoja wada wzroku jest stabilna, to możesz zapisać się na wizytę kwalifikacyjną do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Granicami, które mogą sprawić, że będzie dla Ciebie nieodpowiedni, są ewentualne przeciwwskazania medyczne, o których porozmawiasz ze specjalistą podczas wizyty kwalifikacyjnej. Dlatego warto umówić się na pierwsze spotkanie i dowiedzieć się więcej na temat korekty wzroku.
Korekta wzroku – najpopularniejsze mity
Zabieg laserowy na oczy to jednak wciąż temat, który u niektórych może wywoływać niepokój. Jest to związane z mitami krążącymi w sieci, bądź zasłyszanymi od niewykwalifikowanej osoby. Dobrze jest więc wiedzieć, co jest prawdą, a co tylko wymysłem lub przeinaczonym faktem.
Korekta wzroku nie usunie dużej wady
Można spotkać się z opinią, że laserowa korekcja wzroku nie dała rady usunąć wysokiej wady wzroku. Czy tak jest? To zależy. Dzięki zaawansowanej technologii zabieg ten poradzi sobie z naprawdę sporymi wadami. Możesz wyleczyć dalekowzroczność do nawet +6,0 dioptrii, krótkowzroczność do -12,0 i astygmatyzm do 6,0. Istnieje także możliwość korekty tzw. wady starczowzroczności, która dotyka pacjentów po 40. roku życia.
Korekcja wzroku laserem boli
Krążą mity o wielkim bólu, który towarzyszy zabiegowi. Nie są jednak do końca zgodne prawdą. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny i wykonywany pod znieczuleniem o natychmiastowym działaniu. Możesz się jednak spodziewać lekkiego dyskomfortu już po jego wykonaniu, który może Ci towarzyszyć (ale nie musi) do trzech dni.
ReklamaLaserowa korekcja wzroku jest niebezpieczna
Choć możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że korekta wzroku za pomocą lasera jest niebezpieczna, nie jest to prawdą. To jeden z najbezpieczniejszych zabiegów, oczywiście pod warunkiem, że zostaje wykonany przez profesjonalistów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia. Można wręcz stwierdzić, że nieumiejętne noszenie soczewek kontaktowych bardziej naraża pacjenta na wystąpienie np. zapalenia spojówek, niż zabieg laserowy.
Sporo obaw, które często są związane z zabiegiem laserowej korekty wzroku, to zwykłe mity! Żeby je zweryfikować, warto udać się do specjalisty, który na pewno odpowie na wszystkie Twoje pytania.