Wraz ze zbliżającym się latem do naszych głów przychodzą pomysły odnośnie rozwiązań sprzyjających utracie wagi. Każdy chce wyglądać przecież jak najlepiej podczas wakacyjnego szaleństwa nad wodą. W internecie jak co roku temat głodówek staje się znowu popularny. Taka forma odchudzania ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy głodówka to dobry pomysł na odchudzanie? Co się dzieje z organizmem bez jedzenia? Kiedy podjąć decyzję, że chcemy zastosować jednodniową głodówkę?
ReklamaGłodówka lecznicza
Głodówki stosowane były przez medyków od zarania dziejów. Słynny Hipokrates zalecał swoim pacjentom właśnie głodówki lecznicze. Chorzy nie mogli jeść, dopóki nie pojawiły się pierwsze oznaki powrotu do zdrowia. Ale czym są tak właściwie te słynne głodówki?
Głodówka to nic innego jak czas, w której nie przyjmujemy pożywienia zarówno w postaci stałej, jak i płynnej. W zależności od wybranej formy kuracji pijemy tylko wodę lub inne małokaloryczne napoje takie jak świeże soki warzywne, lub owocowe. Głodówki mają na celu oczyszczenie organizmu. Trwają one krótko, bo zwykle od jednego do trzech dni.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku głodówek leczniczych. Te są już dużo dłuższe. Trwają one od 7 do 40 dni postu w zależności od stanu choroby i decyzji lekarza specjalisty, gdyż decyzji o głodówce leczniczej nie możemy podejmować sami.
Co się dzieje z organizmem bez jedzenia?
Jedzenie jest istotne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To fakt, jednak krótkie, jednodniowe głodówki są w stanie przynieść wiele korzyści dla organizmu. Pamiętaj, że celem głodówki nie jest zrzucenie zbędnych kilogramów, jak myśli wiele osób. Dzięki jednodniowej głodówce pomagamy w oczyszczeniu oraz detoksykacji organizmu. Możemy powiedzieć, że taka kuracja robi generalne porządki w naszym organizmie. Układ pokarmowy nie musi podejmować się długiemu procesowi trawiennemu, dzięki czemu jego działanie może się skupić na innych procesach. Krew i limfa podejmują się detoksykacji, a z okrężnicy, pęcherza, nerek, skóry i zatok usuwane są szkodliwe substancje oraz toksyny. Oczyszczaniu poddawane są także jelita.
Ile dni można nie jeść?
Mimo iż głodówki mają korzystny wpływ na cały organizm, to te niewłaściwie wykonywane mogą przynieść także negatywne skutki. Zdrowy człowiek bez pożywienia nie wytrzyma długo, dlatego głodówki nie mogą trwać dłużej niż 3 dni. Oczywiście są przypadki, w których trwają one nawet 40 dni, jednak decyzję o tak długim przerwaniu jedzenia podejmować może jedynie lekarz, a cała kuracja odbywa się pod jego opieką. Dłuższe głodówki mogą powodować utratę cennych makro- i mikroelementów zwiększając tym samym ryzyko infekcji.
ReklamaJak oczyścić organizm w jeden dzień?
Po podjęciu decyzji o w drożeniu głodówki powinniśmy pamiętać, że ma ona swoje określone zasady, których musimy się trzymać i nie wolno nam o nich nawet na chwilę zapomnieć. Jakich zasad powinniśmy się trzymać?
- Pij dużo wody – w tracie jednodniowej głodówki powinniśmy pić minimum 2,5 l wody, która pomaga transportować składniki pokarmowe do komórek oraz wypłukiwać toksyny. Nie może ona być gazowana i mineralizowana.
- Pomyśl nad sokami – do jednodniowych głodówek można wprowadzać soki warzywne i owocowe. Czy jest to korzystne? I tak i nie. Część specjalistów zaleca ich wprowadzenie, część nie. Decyzja należy do Ciebie i jest zależna od tego, czy jesteś w stanie wytrzymać cały dzień, pijąc jedynie wodę. Pamiętaj, że soki powinny być świeże, najlepiej wykonane samodzielnie w domu.
- Nie trenuj – oczyszczanie jest dość wycieńczające dla naszego organizmu, a my nie dostarczamy w tym czasie mu cukrów, dlatego trening, pływanie, czy też bieganie dodatkowo go osłabi, doprowadzając do hipoglikemii, a nawet zasłabnięcia.
- Nie przesadzaj – nie stosuj głodówek, częściej niż jest to potrzebne. Zaleca się, aby głodówka była wykonywana nie częściej niż raz w tygodniu.
Głodówka zdrowotna — od czego zacząć?
Głodówka lecznicza wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zleci niezbędne badania potwierdzające lub odrzucające gotowość organizmu do przerwania jedzenia. Będzie to między innymi morfologia krwi, USG jamy brzusznej oraz w niektórych przypadkach nawet rentgen płuc.
Przygotowania do głodówki powinniśmy zacząć już nawet 2 tygodnie wcześniej. W tym czasie powinniśmy ograniczyć ilość spożywanego mięsa, nabiału, a także słodyczy. Odstawić należy także kawę i herbatę. Twoje jednodniowe posty uratują duże ilości wody, wywarów z warzyw, herbatki ziołowe oraz soki owocowe i warzywne.
Tydzień przed planowaną głodówką nasza dieta powinna składać się głównie z surowych warzyw i owoców z dodatkiem pieczywa razowego oraz kasz. W tym czasie należy dostarczyć organizmowi jak najwięcej witamin oraz mikroelementów, dlatego istotne jest wprowadzenie do diety soków warzywno-owocowych.
Dzień przed głodówką powinniśmy jeść tylko suszone owoce i warzywa oraz cytrusy. Warto jest także spożywać dobrze doprawione sałatki z dodatkiem oliwy oraz ziół. Świeże soki nadal są na plus.
Głodówka jednodniowa a kawa
Głodówka jednodniowa, szczególnie ta pierwsza to dla nas duże wyzwanie. Bardzo często szukamy rozwiązań, które złagodzą uczucie głodu i burczenie w brzuchu. Picie dużej ilości płynów może nam w tym pomóc. Kawa także. Jednak powinniśmy pamiętać, że nie może być ona ani białą, ani słodzoną. Napoje nie powinny mieć w sobie żadnych kalorii.
Jednodniowa głodówka — efekty
Mimo iż jednodniowa głodówka przynosi szybkie efekty, nie możemy spodziewać się, że dzięki niej zrzucimy od razu kilka kilogramów, czy też nasz organizm będzie oczyszczony w dużym stopniu z toksyn. Głodówka pozwala na odpoczynek dla naszego układu pokarmowego, lekkie oczyszczenie, uczucie lekkości oraz lepsze samopoczucie.
Regularne stosowanie głodówek pozwala na stopniową detoksykację organizmu oraz utrzymanie poziomu wagi. Przyzwyczajony do głodówek organizm wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie oraz pracę mózgu. Pamiętaj, że początki nie należą do najłatwiejszych, a towarzyszyć im mogą różne dolegliwości takie jak ból i zawroty głowy.
Jednodniowa głodówka wpływa pozytywnie na regulowanie poziomu cukru we krwi ze względu na fakt, iż poprawia wrażliwość organizmu na insulinę. Wpływa ona także na poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Co ciekawe, głodówka może regulować produkcję hormonu wzrostu, który po 30 roku życia przestaje być produkowany przez nasz organizm.
ReklamaGłodówka jednodniowa — przeciwskazania
Jak wszędzie, tak i w przypadku głodówek występują przeciwskazania do jej stosowania. Stosować głodówek pod żadnym pozorem nie powinny osoby chore na cukrzycę, szczególnie te leczone lekami i insuliną. Przeciwskazaniem do podjęcia się głodówki jednodniowej są także choroby nerek. Poszcząc, nasilamy stan, w którym białkowe produkty przemiany materii nie są prawidłowo wydalane. Do innych przeciwwskazań należą także: choroby wątroby, choroby serca i choroby oddechowe. Głodówek nie powinny podejmować się kobiety ciężarne, w czasie miesiączki oraz dzieci i osoby starsze.